کارت گرافیک RX 460 ای‌ام‌دی یکی از محصولات خبرساز این روزها شده؛ چرا که با استفاده از بایوس سفارشی می‌توان هسته‌های غیرفعال آن را فعال کرد و سرعت اجرای بازی‌ها را افزایش داد. در ادامه به جزئیات بیشتر این فرآیند و نتایج جالبی که حاصل شده می‌پردازیم.

کارت گرافیک RX 460 از تراشه‌ای به اسم پولاریس ۱۱ ای‌ام‌دی قدرت می‌گیرد. این تراشه مجموعاً ۱۴ گروه محاسباتی و در حقیقت ۸۹۶ پردازنده‌ی استریم دارد. یکی از کاربران حرفه‌ای Overclocking.Guide در هفته‌ی گذشته مراحل فلش زدن بایوس کارت گرافیک را به تفصیل توضیح داده است و با این روش می‌توان تمام ۱۶ گروه محاسباتی کارت گرافیک را فعال کرد. ۱۶ به جای ۱۴، پیشرفت خوبی است و اگر تنها عامل در افزایش سرعت اجرای بازی‌ها، تعداد هسته‌ها باشد، می‌توان گفت که عملکرد کارت گرافیک ۱۲.۵ درصد رشد می‌کند. بنابراین با هزینه‌ی کمتر عملکرد بهتری به دست می‌آید.

با فلش زدن بایوس تعداد پردازنده‌های استریم به ۱۰۲۴ عدد افزایش پیدا کرده و واحد‌های بافت نیز ۸ عدد بیشتر شده و تعدادشان به ۶۴ واحد می‌رسد.

در تصاویر زیر دو بنچ‌مارک جالب را مشاهده می‌کنید؛ سرعت اجرای بازی ویچر ۳ و بنچ‌مارک فایراسترایک GT1 در شرایط مختلف مقایسه شده است. به عنوان مثال Sapphire RX 460 Nitro در حالت عادی سرعت متوسط ۳۲.۳ فریم بر ثانیه‌ای را به نام خود ثبت کرده که عدد خوبی برای یک کارت گرافیک با قیمتی در حد ۶۵۰ هزار تومان است. این کارت گرافیک با آنلاک شدن هسته‌های غیرفعال، سرعت متوسط اجرای بازی را به ۳۳.۷۶ فریم بر ثانیه افزایش می‌دهد.

اگر اورکلاکر باشید، می‌توانید سرعت هسته‌ها را بیشتر کنید و با کارت گرافیک مشابهی که ایسوس تولید کرده یعنی RX 460 Strix به سرعت ۳۶.۴۲ فریم بر ثانیه برسید! دقت کنید که رزولوشن 1080p است و بازی ویچر ۳ با تنظیمات گرافیکی High‌ بسیار سنگین و کند اجرا می‌شود. لذا این پیشرفت ۲۰ درصدی، بسیار عالی است.