واقعیت مجازی پدیده‌ی جدید دنیای بازی، به سخت‌افزاری قوی نیاز دارد؛ چرا که رزولوشن اجرای بازی و سرعت اجرا، بسیار مهم است. VRMark با تست سیستم به شما می‌گوید که آیا سخت‌افزار فعلی شما، برای بازی‌های واقعیت مجازی قدرت کافی دارد یا خیر. در ادامه با این نرم‌افزار بنچ‌مارک بیشتر آشنا می‌شویم.

VR یا Virtual Reality در دنیای بازی به این معنی است که یک تصویر برای چشم چپ و تصویری دیگر برای چشم راست رندر می‌شود. بنابراین کارت گرافیک باید دو برابر و حتی بیشتر قوی باشد. البته روش‌های بهینه‌سازی اجرای بازی‌های واقعیت مجازی نیز روز به روز پیشرفته‌تر و جالب‌تر می‌شوند؛ اما در نهایت بازی واقعیت مجازی به سخت‌افزاری توانمند و به خصوص کارت گرافیکی قدرتمند نیاز دارد. برای روان اجرا شدن بازی و تجربه‌ی بهتر دنیای مجازی، سرعت اجرا حتی بیش از ۶۰ فریم بر ثانیه است! تصورش را بکنید که کارت گرافیک مجبور است دو تصویر با رزولوشن بالا را در هر ثانیه بیش از ۶۰ بار رندر کند! کار دشواری است.

یکی از نرم‌افزارهای جدید بنچ‌مارک سیستم و بخش گرافیک، VRMark نام دارد. VRMark ابتدا به مقایسه‌ی سخت‌افزار فعلی سیستم شما با آنچه نمایشگرهای پوشیدنی Vive و Rift نیاز دارند، می‌پردازد. گام بعدی اجرای یک پیش‌نمایش واقعیت مجازی است تا روان بودن اجرا دقیق‌تر بررسی شود. اتاق نارنجی بخشی است که اگر روان اجرا شود، به معنی وجود سخت‌افزار حداقلی است و اتاق آبی بخشی سنگین‌تر و پیچیده‌تر است که اگر این مورد هم روان شبیه‌سازی و رندر شود، سیستم بسیار قوی است.

امتیاز ۵۰۰۰ در بخش اتاق نارنجی نشان‌دهنده‌ی حداقل قدرت لازم است و اگر امتیاز سیستم شما در این بخش، کمتر از ۵۰۰۰ باشد، باید به فکر ارتقای سخت‌افزار و به خصوص کارت گرافیک سیستم خود باشید.

اگر هدست واقعیت مجازی تهیه کرده‌اید، می‌توانید واقعیت مجازی را در این بنچ‌مارک جدید، تجربه کنید.