در بخش قبل به بررسی سیستم خنک‌کاری که متشکل از لوله‌های حرارتی و هیت‌سینک روی پردازنده و پردازنده‌ی گرافیکی و همین‌طور منافذ ورود هوا و فن و ونت خروجی هوای داغ است پرداختیم و با روش تمیزکاری و روان کردن فن لپ‌تاپ آشنا شدیم. در این بخش به قطعات دیگر مثل باتری و رم اشاره می‌کنیم.

پاکسازی هارددرایو و رم‌های لپ‌تاپ برای جلوگیری از خرابی

پس از پاکسازی مسیرهای ورود و خروج هوا و روان‌کاری فن‌های سیستم خنک‌کاری لپ‌تاپ، باز هم برخی قطعات ممکن است داغ‌تر از حد معمول و طبیعی کار کنند. به عنوان مثال یک درایو هارددیسک خاک‌گرفته ممکن است بیش از حد داغ شود و اطلاعات آن از بین برود و خراب شود.

معمولاً برای سادگی ارتقای رم و هارددیسک، روی این قطعات درب جداگانه‌ای وجود دارد که با باز کردن یک یا چند پیچ به راحتی باز می‌شود و می‌توان به این قطعات دسترسی پیدا کرد.

بنابراین جدا کردن رم‌ها با آزادسازی اتصال فنری دو طرفشان و آزادسازی هارد با باز کردن پیچ‌ها و حرکت کشویی ساده است.

دقت کنید که برای جا زدن رم می‌بایست آنها را به صورت مورب در اسلات SO-DIMM فرو کرد و سپس رم‌ها را افقی کرد تا اتصال فنری رم را در زاویه‌ی صفر درجه نگه دارد.

یادتان باشد که درب این بخش‌ها هم گردوغبار به خود گرفته است و باید تمیز شود.

لپ‌تاپ داغ می‌کند؟ باتری قدیمی آن را بررسی کنید

باتری‌ها انواع زیادی دارند و تحقیقات علمی فراوانی برای ساخت باتری‌های بهتر در جریان است. باتری‌هایی که سریع شارژ می‌شوند، باتری‌هایی که عمر مفید طولانی‌تری دارند و روش‌های بهبود ایمنی باتری‌ها از موضوعات مهم و اساسی است. اما در حال حاضر که اغلب از باتری‌های لیتیوم-یونی استفاده می‌شود چه باید کرد تا عمر مفید باتری و مقوله‌ی داغ کردن لپ‌تاپ کمتر اتفاق بیافتد؟

اغلب افراد زمانی که در منزل و محل کار هستند لپ‌تاپ را مستقیماً به برق متصل می‌کنند و در این شرایط باتری استفاده نمی‌شود. به عبارت دیگر مدار شارژ باتری پس از شارژ شدن تا ۹۵ یا ۱۰۰ درصد، آن را از مدار خارج می‌کند و عملاً باتری به قطعه‌ای اضافه تبدیل می‌شود. باقی ماندن باتری در بدنه به این معنی است که باتری در محلی گرم و داغ نگه‌داری می‌شود و این چیزی است که عمر مفید آن را کاهش می‌دهد.

بنابراین توصیه می‌شود که اگر لپ‌تاپ به منبع الکتریسته متصل است و نیازی به باتری نیست، آن را جدا کنید.

موضوع دیگر این است که باتری فرسوده ظرفیت مفیدی در حد باتری نو ندارد و بازدهی شارژ آن نیز پایین‌تر است. بنابراین بیشتر گرما تولید می‌کند و حتی باتری بسیار استفاده شده ممکن است حین شارژ بسیار داغ شود. لذا بهتر است باتری کارکرده را از لپ‌تاپ خارج کنید و باتری نو برای آن تهیه کنید و اگر باتری نو یافت نمی‌شود و یا قیمت آن بالاست، لپ‌تاپ را به شکل یک کامپیوتر رومیزی استفاده کنید نه ابزاری قابل‌حمل.

در بخش بعد به معرفی روش‌های بررسی دمای کاری قطعات می‌پردازیم.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما