مصرف کلم بروکلی به عنوان یکی از مفیدترین سبزیجات، درکنترل بهتر قند خون افراد مبتلا به دیابت بسیار موثر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، طبق تحقیقات محققان، عصاره ماده «سولفورافان» به کنترل میزان قند خون بالا در بیماران چاق مبتلابه دیابت نوع 2 کمک می‌کند.

آن ها طی تحقیقی کوچک بر روی ۹۷ فرد دیابتی که به مدت ۱۲ هفته به طول انجامید، استفاده از این عصاره در کنار مصرف داروی متوفورمین را برای کنترل بهتر قند خون مؤثر اعلام کردند.

دکتر آندرس روزنگرن، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ، در این باره می گوید: «در این مرحله ما به هیچ کس توصیه نمی کنیم که عصاره سولفورافان موجود در بازار می تواند دیابت نوع۲ را درمان کند.»

سرپرست تیم تحقیق ادامه داد: عصاره مذکور در سبزجاتی شامل گل کلم، کلم بروکسل و بروکلی موجود می‌باشد؛ جوانه کلم بروکلی حاوی مقادیر بسیاری از این ماده است.

بر اساس این تحقیقات، سولفورافان علاوه بر کم کردن التهاب در بدن ، نوعی مقابله گر با سرطان و کبد چرب نیز به شمار می‌آید.

این تیم تحقیق طی انجام آزمایش بر روی موش های آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدند که این ماده می‌تواند موجب متوقف کردن تولید گلوکز در سلول های کبد نیز بشود.

 در مرحله بعدی این آزمایش بر روی انسان ها صورت گرفت که طی ۱۲ هفته به ۹۷ شرکت کننده  پودر این ماده و به گروهی دیگر نیز پودر دارونما داده شد.

در پایان در بین گروه دریافت کننده ماده سولفورافان، افرادی که چاق بودند و کنترل ضعیفی بر قندخون شان داشتند، بهترین تاثیر را از این ماده گرفته بودند.

طبق نتایج این تحقیق، محققان خوردن روزانه تقریبا یک بشقاب کلم بروکلی را به افراد مبتلا به دیابت توصیه می کنند.