چگونه می‌توان بایوس مادربورد و یا بایوس لپ‌تاپ را بروز کرد؟ آیا بروزرسانی BIOS کلید حل مشکلات عجیب سیستم و امری ضروری است؟ در ۷۲۴ ترفند امروز مراحل بررسی نسخه‌ی بایوس و جست‌وجوی نسخه‌های جدید و همین‌طور روش بروزرسانی بایوس سیستم را بررسی می‌کنیم. با ما باشید.

بروزرسانی بایوس مادربورد معمولاً به ندرت ضروری می‌شود و سازندگان نیز بروزرسانی‌های کم‌تعدادی منتشر می‌کنند. در واقع بروزرسانی BIOS تنها در مواقع خاص و برای حل مشکلات عجیب صورت می‌گیرد و در حالت معمول نیازی به بروزرسانی وجود ندارد، هر چند برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌ها تنها پس از بروزرسانی بایوس فعال می‌شوند. بنابراین توصیه می‌شود که در صورت مشاهده مشکلات عجیب و پس از تحقیق و بررسی بیشتر، بروزرسانی بایوس را به عنوان راه‌ حل انتخاب کنید.

می‌توان نسخه‌ی بایوس و تاریخ انتشار آن را از طریق محیط DOS در ویندوز بروز کرد! در ادامه می‌بایست به وب‌سایت رسمی سازنده مراجعه کرد و ابزار فلش کردن بایوس و نسخه‌های جدید بایوس و همین‌طور روش بروزرسانی بایوس را پیدا کرد.

چگونه نسخه‌ی بایوس سیستم را پیدا کنیم؟

در ویندوز ۱۰ و همین‌طور نسخه‌های قبلی با یک دستور ساده می‌توان نسخه‌ی بایوس را مشاهده کرد. کلید ترکیبی Windows+R را فشار دهید و در دایلاگ باکس باز شده دستور زیر را وارد کرده و سپس کلید اینتر را فشار دهید:

msinfo32

 پنجره‌ی System Information یا اطلاعات سیستمی ویندوز نمایان می‌شود. در سمت راست اسکرول کنید و عبارت BIOS Version/Date را پیدا کنید. روبروی این عبارت ورژن بایوس سیستم شما و همین‌طور تاریخ انتشار آن ذکر می‌شود.

روش بررسی موجود بودن بروزرسانی جدید برای بایوس مادربورد

بهترین روش بررسی بروزرسانی‌های بایوس این است که به وب‌سایت سازنده‌ی مادربورد مراجعه کنید و پس از پیدا کردن مدل دقیق مادربورد یا لپ‌تاپ خود، به بخش دانلود یا پشتیبانی‌های نرم‌افزاری رجوع کنید و به دنبال BIOS جست‌وجو کنید.

جست‌وجو کردن مستقیم به کمک گوگل و پرسش در فروم‌ها نیز روش مناسبی است. معمولاً در وب‌سایت سازنده مسیری روشن و مشخص برای بررسی بروزرسانی‌های بایوس وجود ندارد و باید با حوصله همه‌ چیز را بررسی کرد.

پس از یافتن بروزرسانی موردنظر خود، آن را دانلود نمایید.

روش بروزرسانی بایوس مادربورد و لپ‌تاپ

در بسته‌ی بروزرسانی معمولاً دستورالعمل بروزرسانی بایوس نیز موجود است. ممکن است سازنده‌ی مادربورد یا لپ‌تاپ نرم‌افزار خاصی برای Flash کردن و بروز کردن بایوس در نظر گرفته باشد و فایل خام دانلود شده به کمک نرم‌افزار مربوطه به حافظه‌ی خاص بایوس منتقل شود.

برخی سازندگان از روش کپی کردن فایل بایوس روی حافظه‌های USB با فرمت FAT32 و سپس اتصال آن به پورت USB خاص و دنبال کردن مراحل در منوی بایوس برای بروزرسانی، استفاده می‌کنند. روشی ساده که شاید در نگاه اول پیچیده و عجیب به نظر برسد.

توجه کنید که در طول بروزرسانی می‌بایست باتری لپ‌تاپ شارژ شده و متصل باشد. متصل بودن کامپیوتر و آداپتور لپ‌تاپ به منبع الکتریسیته‌ی قابل‌اعتماد نیز ضروری است چرا که اگر برق حین بروزرسانی بایوس قطع شود، در اغلب موارد مادربورد یا لپ‌تاپ آسیب نرم‌افزاری می‌بیند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال نظر به عنوان مهمان
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما