کمپانی سیگیت پنجمین نسل از هارددیسک‌های هیبریدی خود را معرفی کرد. نسل جدید FireCudaها از ۸ گیگابایت حافظه‌ی سریع و بیش از ۵۰۰ گیگابایت دیسک سخت با پشتیبانی از SMR سیگیت بهره می‌برند تا سرعت و حجم بالا و قیمت مناسبی حاصل شود.

سیگیت در هارددیسک‌های ترکیبی FireCuda تلفیقی از سرعت بالای حافظه‌های فلش که در SSDها به کار می‌روند را با ظرفیت بالا و ارزان هارددیسک‌ها ترکیب کرده است و در حقیقت پنجمین نسل از این ترکیب هوشمندانه را معرفی می‌کند. درایوهای جدید ارتفاع کمتر دارند و در کلاس ابعادی درایوهای ۲.۵ اینچی قرار می‌گیرند. لذا استفاده در انواع لپ‌تاپ و کامپیوتر، ساده خواهد بود.

بخش هارددیسک از تکنولوژی SMR این کمپانی که نتیجه‌ی آن افزایش تراکم است بهره‌مند است و در نتیجه ۲۵ درصد کوچک‌تر از درایوهای متداول با ظرفیت برابر است. تنها مشکل تکنولوژی SMR این است که ترک‌های روی دیسک سخت، همپوشانی دارند. در نتیجه هنگام نوشته شدن داده، ترک مجاور مجدداً بازنویسی می‌شود و این به معنی کاهش سرعت Write است.

خوشبختانه اشکال روش SMR با اضافه شدن کش که در حقیقت یک حافظه‌ی SSD است، جبران می‌شود و در مجموع درایوهای خانواده‌ی FireCuda سیگیت، سریع‌تر از هارددیسک‌های متداول هستند.

سیگیت این گروه را در ظرفیت‌های ۵۰۰ گیگابایت، ۱ و ۲ ترابایت روانه‌ی بازار می‌کند. سرعت حداکثری و تأخیر متوسط مدل ۵۰۰ گیگابایتی به ترتیب ۱۴۰ مگابایت بر ثانیه و ۵.۶ میلی‌ثانیه است. در این مدل ۸ گیگابایت فلش MLC در نقش کش عمل می‌کند. پورت ارتباطی ساتا ۳ است و توان مصرفی در حالت بی‌کار و کار سنگین به ترتیب ۰.۴۵ و ۱.۶ الی ۱.۷ وات است.

درایوهای ترکیبی FireCuda

سیگیت قیمت مدل ۲ ترابایتی را ۱۰۰ دلار در نظر گرفته و به این ترتیب قیمت این درایوهای ترکیبی با توجه به سرعت بالاتری که دارند، منطقی به نظر می‌رسد؛ هر چند کاربران حرفه‌ای ترجیح می‌دهند درایوی ارزان و جداگانه برای ویندوز از نوع SSD داشته باشند.