مایکروسافت و اینتل می‌خواهند کامپیوترهای آینده ساده‌تر و همیشگی‌تر به اینترنت متصل باشد. مودم مجتمع تراشه‌های اینتلی که از اینترنت LTE یا نسل چهارم پشتیبانی می‌کند با استفاده از eSIM و تنظیمات نرم‌افزاری، به هر شبکه‌ی مخابراتی وصل می‌شود.

در آینده به جای سیم‌کارت‌های معمولی و جداشدنی از eSIM استفاده می‌شود که چیپی با قابلیت برنامه‌ریزی و تغییر شبکه است. به این ترتیب زمانی که یک لپ‌تاپ خریداری می‌شود، بدون نصب سیم‌کارت و صرفاً با امور نرم‌افزاری می‌توان آن را در یک شبکه‌ی نسل چهارم خاص ثبت کرد.

تولیدکنندگان بزرگ لپ‌تاپ مثل HP و ایسوس و لنوو و حتی هواوی و شیائومی چین می‌خواهند در این مسیر با مایکروسافت و اینتل همکاری کنند. حتی ایسوس لپ‌تاپ نمونه‌ای به اسم Kukuna در نشست خبری مایکروسافت در کامپیوتکس ۲۰۱۷ به نمایش گذاشته است.

و اما نیمه‌ی خالی لیوان: مودم LTE همواره روشن یا Always On است و این موضوع نگرانی‌هایی در مقال امنیت ایجاد می‌کند. طبعاً کاربر انتظار دارد که قطع کردن اینترنت مثل همیشه ممکن باشد اما به هر حال eSIM می‌تواند راهی برای جمع‌آوری اطلاعات کاربر توسط مایکروسافت و سرویس‌های جاسوسی باشد.