ای‌ام‌دی در کامپیوتکس ۲۰۱۷ اطلاعاتی پیرامون پردازنده‌های رایزن موبایل که در حقیقت نسخه‌های کم‌مصرف‌تر و بهینه‌تر برای لپ‌تاپ‌ها هستند، منتشر کرد. اولین لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های Ryzen‌ به زودی از راه می‌رسند و رقابت اینتل و ای‌ام‌دی پس از چند سال برتری کامل اینتل، بار دیگر داغ می‌شود.

مطالب مرتبط با کرونا در ۷۲۴پرس

ای‌ام‌دی با رایزن‌های موبایل بازار لپ‌تاپ‌های گیمینگ، لپ‌تاپ‌هایی که به تبلت تبدیل می‌شوند و لپ‌تاپ‌های معمولی و سبک را هدف گرفته است. قرار است در نیمه‌ی دوم ۲۰۱۷ و نیمه‌ی اول ۲۰۱۸ لپ‌تاپ‌های متعددی با پردازنده‌های رایزن در بازار موجود شود.

ایسر و ایسوس دو لپ‌تاپ با پردازنده‌ی ای‌ام‌دی معرفی کرده‌اند. لپ‌تاپ گیمینگ ROG Strix GL702ZC‌ ایسوس به پردازنده‌ی Ryzen 7 1700  که مدلی ۸ هسته‌ای و ۱۶ تردی است و همین‌طور گرافیک RX 580 تجهیز شده است و نشان می‌دهد که رایزن‌ها برای محصولات گیمینگ هم عالی هستند و نه صرفاً انتخابی ارزان و ضعیف.

ای‌ام‌دی معتقد است که رایزن‌ها از نظر قدرت پردازشی ۵۰ درصد بهتر و از نظر قدرت پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع ۴۰ درصد قوی‌تر هستند. به علاوه میزان نشت الکتریکی و به عبارت دیگر اتلاف انرژی حدود ۵۰ درصد کمتر از APUهای نسل پیشین است.

در مورد قیمت و زمان عرضه شدن لپ‌تاپ گیمینگی که ایسوس معرفی کرده خبری در دست نیست اما قطعاً در ماه‌های آتی محصولات زیادی با پردازنده‌های رایزن وارد بازار لپ‌تاپ می‌شود.