دو گوشی جدید گوگل که در حقیقت جای خانواده‌ی نکسوس را گرفته‌اند و برند گوگل رویشان حک شده، Pixel و Pixel XL بهترین عکاسان دنیای گوشی هستند. در ادامه با استدیوی مقایسه تصاویر این گوشی‌ها و دیگر محصولات از یک وب‌سایت تخصصی آشنا می‌شویم.

وب‌سایت تخصصی Digital Photographi Review یا به اختصار dpreview بخشی به اسم استدیوی مقایسه تصویر دارد. در این بخش می‌توان عکس‌هایی که با دقت تمام در استدیو گرفته شده و در حقیقت نورپردازی، فواصل، لرزش و ... کاملاً کنترل شده و یکسان است را مقایسه کرد. خوشبختانه تنوع دوربین‌های تست شده بسیار زیاد است ولی متأسفانه تمام گوشی‌ها و دوربین‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

یکی از رویدادهای مثبت، اضافه شدن نمونه تصاویری است که توسط پیکسل و پیکسل XL گوگل ثبت شده‌اند. پیکسل‌های گوگل هر دو لنزی با دیافراگم F/2.0 دارند که اندکی کوچک‌تر از دیافراگم لنز گلکسی اس7 و ال‌جی جی4 و برخی محصولات دیگر و اندکی بزرگ‌تر از دیافراگم لنز اغلب دوربین‌های موبایل است. قطر حسگر به کار رفته ۱/۲.۳ اینچ است که نسبت به اغلب حسگرهای دوربین موبایل بزرگ‌تر است؛ در حقیقت این حسگر پیکسل‌هایی با عرض ۱.۵۵ میکرومتر دارد که بزرگ‌تر از پیکسل‌های متداول (۱.۱ میکرومتر است). بنابراین در یک کلام لنز از نظر عبور نور، متوسط است و حسگر بزرگ و در نتیجه میزان نور جذب شده نسبت به اغلب دوربین‌های موبایل، بیشتر است. گوگل به کمک ژیروسکوپ لرزش‌ها را خنثی کرده که روشی پیچیده و هوشمندانه است و به خصوص در فیلم‌برداری که دوربین پیوسته در حرکت است، اثر بسزایی دارد.

در مجموع بررسی تخصصی DxOMark به امتیاز ۸۹ از ۱۰۰ منتهی شده و رکورد ۸۸ امتیازی گلکسی اس7 و دو محصول دیگر شکسته شده است. پیکسل‌ها در نور کم هم قدرتمند عمل می‌کنند. حسگر سیگنالی که ۱.۳۳ الکترون‌ولت ضعیف‌تر از سیگنال تولید شده توسط حسگر دوربین آیفون 7 است، تولید می‌کند؛ اما پردازش تصویری که گوگل پیاده‌سازی کرده، به نویز بسیار کم منتهی می‌شود و حتی در نور کم هم پیکسل از آیفون 7 که خود در نور کم، جزء عکاسان برتر است را پشت سر می‌گذارد.

برای مقایسه تصاویر به بخش استدیوی دی‌پی‌ریویو مراجعه فرمایید.