کمپانی AMD‌ در جدیدترین نسخه‌ی درایور کارت گرافیک‌های خود، امکان دست‌کاری بایوس کارت گرافیک و در نتیجه افزایش قدرت پردازشی آن را محدود کرده است! اگر با مشکل بارگذاری درایور و تنظیمات آن روبرو شده‌اید، به توضیحات بیشتری که در ادامه می‌دهیم توجه کنید.

اورکلاک کردن تراشه‌ی مرکزی کارت گرافیک و آنلاک کردن هسته‌های غیرفعال، دو روش جالب برای افزایش قدرت پردازشی کارت گرافیک و در نتیجه افزایش سرعت اجرای بازی‌ها است؛ ولیکن ای‌ام‌دی و انویدیا چندان به این روش افزایش قدرت کارت گرافیک‌ها علاقه‌مند نیستند. چرا که کاربر هزینه‌ی کمتری می‌کند و عملکرد بهتری دریافت می‌کند. دقت کنید که این دو غول تولید تراشه‌های کارت گرافیک برای اورکلاکرها و گیمرهای حرفه‌ای هم محصولاتی آماده می‌کنند و با قیمت بالاتر نسبت به نمونه‌های معمولی به فروش می‌رسانند. در این نسخه‌ها طبعاً برای اورکلاک کردن بهتر، پیش‌بینی‌هایی شده است.

و اما مسأله‌ی امروز طرفداران کارت گرافیک‌های جدید AMD‌ با تراشه‌هایی که معماری پولاریس دارند: از این پس ای‌ام‌دی با فعال کردن تطبیق بایوس، همواره بایوس کارت گرافیک را تحت کنترل دارد. به این ترتیب نمی‌توان از بایوس‌های دستکاری شده استفاده کرد. مزیت بایوس دستکاری شده این است که افزایش ولتاژ کاری، فرکانس یا تغییر تعداد هسته‌های غیرفعال به صفر هسته، محتمل است. به عنوان مثال HD 6950 که از جمله کارت گرافیک‌های رده‌اول چند سال پیش بود، با دستکاری بایوس اصلی به HD 6970 تبدیل می‌شد؛ کارت گرافیکی که تعداد هسته‌های غیرفعال تراشه‌ی مرکزی آن صفر است و طبعاً عملکرد بهتری دارد.

با نصب کردن درایورهای Crimson ReLive ای‌ام‌دی که با وجود تنظیمات زیاد و بهینه‌سازی سرعت اجرای بازی‌ها و برطرف کردن باگ‌ها، کاملاً ضروری به نظر می‌رسند، هش بایوس موجود با هش بایوسی که ای‌ام‌دی منتشر کرده مطابقت داده می‌شود. اگر هش یکسان نباشد، تنظیمات رادئون در دسترس کاربر نخواهد بود. می‌توان از بایوس Mod شده (دست‌کاری شده) استفاده کرد؛ ولیکن به خاطر داشته باشید که تنظیمات درایور ای‌ام‌دی را از دست می‌دهید.

و خبر جالب این است که پس از تمام تلاش‌ها باز هم راهی برای دور زدن محدودیت‌ها وجود دارد که البته باید امتحانش کرد و قطعی نیست. مراحل دور زدن کمی طولانی است، اما اگر با دقت مراحل را طی کنید، پیچیدگی خاصی وجود دارد. برای بررسی مراحل و بحث در این باره به فروم‌های سایت Overclock.net‌ مراجعه فرمایید.