همان‌طور که ظرفیت باتری و عمر مفید باتری گوشی و تبلت بسیار مهم است، استفاده‌ی صحیح از شارژر آن هم بسیار مهم است. چه بسی شارژرهایی که دقیقاً مناسب یک باتری خاص نیستند و لذا باید از شارژر اصلی ابزار همراه، درست استفاده کرد. در ادامه به ۵ توصیه‌ی ساده و کوتاه برای استفاده‌ی بهینه از شارژرها می‌پردازیم.

همیشه شارژر را از بدنه‌ی آن گرفته و از پریز برق جدا کنیم! برخی کاربران با بی‌حوصلگی سیم شارژر را گرفته و می‌کشند تا سر آن (کلگی) از پریز برق به بیرون پرتاب شود! عجیب و نامعقول است؛ چرا که کابل دچار پارگی می‌شود و ممکن است کلگی هم در اثر ضربه، خراب شود.

شارژر را خیس نکنید: شارژر مثل اغلب وسایل برقی در اثر آب‌خوردگی آسیب می‌بیند؛ چرا که آب رسانای الکتریسیته است و اتصالی به وجود می‌آورد. بنابراین در محیطی مثل حمام و آشپزخانه که مرطوب و نزدیک آب است، از شارژر استفاده نکنید.

شارژر را خنک نگه دارید: شارژر حین شارژ کردن باتری وسایل همراه، در اثر عبور جریان الکتریکی نسبتاً زیاد، داغ می‌شود. داغی بیش از حد ممکن است صدمات فیزیکی مثل آب شدن بدنه‌ی پلاستیکی و صدمات الکتریکی مثل سوختن قطعات الکتریکی به وجود آورد. لذا شارژر را زیر فرش، چوب و مواد عایق گرما و همین‌طور در معرض تابش نور خورشید یا کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید. دمای بسیار پایین هم ممکن است به شارژر آسیب برساند!

شارژر را در مکان امن استفاده کنید: ممکن است شارژر به هر علت عجیبی بیش از حد داغ شود و بسوزد. بهتر است شارژر نزدیک پوست و نزدیک مواد اشتعال‌پذیر استفاده نشود.

شارژر را به محافظ برق متصل کنید: شوک الکتریکی و نوسان برق ممکن است هر وسیله‌ی برقی را بسوزاند. بهتر است شارژر را به محافظ برق متصل کنید تا در اثر شوک الکتریکی مدارات آن معیوب نشود.