ویندوز دیفندر، بسته‌ی امنیتی مایکروسافت مثل هر آنتی‌ویروس و فایروال دیگری نقاط ضعف و قوت خاصی دارد و یکی از اشکالاتی که در اغلب بسته‌های امنیتی دیده می‌شود این است که فایلی را به اشتباه حذف می‌کنند. در ۷۲۴ ترفند امروز به روش بازگردانی و استثناء قائل شدن در ویندوز دیفندر می‌پردازیم.

ویندوز دیفندر سیستم شما را در برابر ویروس‌ها و همین‌طور ویروس‌های احتمالی حفاظت می‌کند؛ ولیکن صحبت از احتمال است. ممکن است آنتی‌ویروس فایلی را به اشتباه حذف کرده و به بخش قرنطینه‌ی خود بفرستد. در این صورت چاره‌ی اول این است که آنتی‌ویروس را غیرفعال کنید و امنیت سیستم را زیر سوال ببرید!

راه حل بهتر این است که فایل یا پوشه و یا فایل اجرایی و نرم‌افزار خاصی که مخرب تشخیص داده شده را در لیستی که می‌بایست نادیده گرفته شود، قرار دهید. در این صورت آنتی‌ویروس کاری به فایل موردنظر ندارد و می‌توانید با خیال راحت آن را ویرایش یا اجرا کنید.

دقت کنید که ریسک هر دو روش ذکر شده کم نیست! فقط اگر از سلامت فایل مطمئن هستید آن را به لیست اضافه کنید. و اما مراحل کار:

ابتدا با اکانت ادمین وارد ویندوز ۱۰ شوید. در مورد ویندوزهای قبلی مراحل کار مشابه است. در ویندوز ۱۰ اپلیکیشنی به اسم Settings برای تنظیمات سیستم اضافه شده است. این اپلیکیشن را با جست‌وجوی نام آن توسط کورتانا پیدا کنید. به بخش Update & Security مراجعه کنید. ویندوز دیفندر را انتخاب کرده و به بخشی به اسم Exclusions اسکرول کنید.

روی دکمه‌ی Add an exclusion کلیک کنید. سه انتخاب نمایان می‌شود. فایل و فولدر، یک نوع خاص فایل و انتخاب سوم پردازش. بسته به فایل یا فایل اجرایی موردنظر، گزینه‌ی مربوطه را انتخاب کنید.

توجه کنید که با انتخاب یک نوع فایل مثل MP3، ویندوز دیفندر تمام فایل‌هایی که از نوع MP3 هستند را نادیده می‌گیرد و اسکن نمی‌کند. با انتخاب این گزینه می‌بایست پسوند فایل‌ها را وارد کنید.

در حالت سوم یعنی انتخاب پردازش، ویندوز از شما می‌خواهد که فایل‌هایی با پسوند exe و یا scr‌ را معرفی کنید. در این بخش هم می‌توانید نام پردازش را وارد کنید. مثلاً Chrome.exe نام فایل اجرایی مرورگر گوگل کروم است.