برای باز کردن فایل PDF از چه اپلیکیشنی استفاده کنیم که ساده‌تر و سریع‌تر باشد؟ پاسخ کمی عجیب به نظر می‌رسد: استفاده از مرورگرهایی مثل Google Chrome ساده‌ترین روش است و هیچ نرم‌افزار دیگری نیاز نیست. در ادامه به این روش جالب می‌پردازیم و مزایای آن را مرور می‌کنیم.

برای باز کردن فایل‌های PDF‌ به نرم‌افزار اضافی نیاز نداریم. در حال حاضر سه مرورگر مایکروسافت اج و گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس می‌توانند فایل‌های PDF‌ را نمایش دهند. در حقیقت مرورگرهای امروزی از حالت مرورگر بودن صرف فاصله گرفته‌اند و با وجود افزونه‌های متعدد، می‌توانند نقش یک سیستم عامل کوچک و ابتدایی را بازی کنند.

مزایای استفاده از این سه مرورگر در نقش PDFخوان روشن است: سبک، ساده و سریع و امن. اما چرا امن؟ خوشبختانه مرورگرها بروزرسانی سریعی دارند و اگر باگ امنیتی کشف شود، بخش بازگشایی محتوای PDF بروز شده و احتمال بروز مشکلات کم می‌شود. همین مسأله در مورد پخش محتوای فلش و حتی ویدیو و عکس‌ها نیز مصداق دارد.

اگر حین مرور وب‌سایت‌ها با فایل PDF مواجه شوید، می‌توانید بدون دانلود کردن و یا ذخیره کردن فایل، مستقیماً در مرورگر محتوای آن را بررسی کنید؛ درست مثل مرور کردن یک صفحه‌ی وب.

اگر فایل PDF روی هارددیسک کامپیوتر شما موجود است هم می‌توانید با راست کلیک کردن و انتخاب نام مرورگر در منوی Open With > Choose Another App آن را باز کنید. درگ و دراپ کردن فایل روی مرورگر و البته دقیق‌تر بگوییم روی نوار آدرس مرورگری مثل گوگل کروم هم به معنی باز کردن توسط مرورگر است!

در صورت نیاز می‌توانید تیک عبارت Always use this app to open .pdf files یا مشابه آن در ویندوزهای قبلی را اضافه کنید تا همیشه فایل‌های PDF توسط مرورگر منتخب شما باز شوند.