گیاهان و به ویژه گل‌ها همیشه زیبا و دلپذیر نیستند؛ آنها می‌توانند بیننده را به غایت غافلگیر و حیرت زده کنند، حال یا به روشی درست و یا گاهی به شکلی ناخوشایند. گلی که امروز به سراغش می‌رویم از این قاعده مستنثی است؛ چرا که فارغ از هر چیزی، آن را باید لبخندی جادویی دانست که مادر طبیعت نثار بشر کرده است.

شاید شما هم بارها در مورد مادر طبیعت چیزهایی شنیده‌ باشید، مادری که جلوه‌های گوناگونی از لطف و مهربانی را در کنار تندرهای خشم و آتشفشان‌های غضب به ساکنان ناسپاس این سیاره نشان داده است. این بار به سراغ جلوه‌ی جدیدی از زیبایی‌های جهان پیرامون‌مان آمده‌ایم. گیاهی با ظاهری عجیب که گویی مهر تأییدی است بر محبت مادر طبیعت نسبت به تمامی انسان‌های این کره.

شاید در نگاه اول تصویر این گیاه بیشتر شبیه به یک عکس ویرایش و دستکاری شده باشد؛ اما مطمئن باشید هیچ جلوه‌ی ویژه‌ای در کار نیست. این گیاه زیبا را می‌توان در نواحی گرمسیری و جنگل‌های بارانی قسمت مرکزی و جنوبی قاره آمریکا و در کشورهایی همچون کلمبیا، کاستاریکا، پاناما و اکوادور یافت. نام علمی آن Psychotria Elatra" است و ظاهرا این شکل و شمایل عجیب را برای این به خود گرفته تا پروانه‌ها و مرغان عسل خوار را به سوی خود جذب کند؛ کاری که همه گل‌ها و گیاهان برای گرده افشانی به آن متوسل می‌شوند.

عموما این گیاه را به نام "لب چنگکی" (Hooker s lips)می‌شناسند. متأسفانه این گل فوق‌العاده، دیر زمانی است که در معرض خطر انقراض قرار گرفته؛ چرا که جنگل زدایی به شکلی نامناسب و غیر اصولی در تمامی کشورهای فوق در حال انجام است. بنابراین تمامی کسانی که توانسته‌اند این بوسه‌ی ناب مادر طبیعت را از نزدیک مشاهده کنند، انسان‌هایی خوش شانس هستند و آنها قطعا از دیدن این لبخند دلفریب بسیار شگفت‌زده شده و لذت برده‌اند. البته این برگچه‌های خوش آب و رنگ، تنها مدت کوتاهی به این فرم بوده و با آشکار شدن گل، از هم جدا گشته و شکلی متفاوت به خود می‌گیرند.

به هر حال طبیعت همیشه راهی برای شگفت زده کردن ما پیدا می‌کند تا به قدرت و البته ذوق بی پایان خالق این جهان پی ببریم.