گاهی اوقات برای باقی ماندن اطلاعات کامپیوتر، به جای خاموش کردن آن، سیستم را در حالت Sleep قرار می‌دهید. اما انجام این کار بک اشکال بزرگ دارد! تنها کافی است یک ضربه کوچک به میز کامپیوترتان وارد شود تا موس با همین ضربه کوچک به حرکت در آمده و کامپیوتر در حالت Sleep را روشن کند. در ادامه به بررسی این مشکل و چگونگی برطرف نمودن آن می‌پردازیم.

گاهی اوقات برای رفع خستگی و یا انجام دان کار کوچکی مجبور به ترک کامپیوترتان هستید و برای اینکه فایل‌ها و اطلاعات در حالت فعلی خود باقی بمانند، به جای خاموش کردن سیستم، آن را در حالت Sleep قرار می‌دهید. اما انجام این کار یک اشکال بزرگ دارد! تنها کافی است یک ضربه کوچک به میز کامپیوترتان وارد شود تا موس با همین ضربه کوچک به حرکت در آمده و کامپیوتر در حالت Sleep را روشن کند.

به صورت پیش‌فرض، یکی از روش‌های روشن کردن کامپیوتری که در حالت Sleep است، تکان دادن موس است. می‌توان گفت که این موضوع یک مزیت محسوب می‌شود؛ اما تا زمانی که برای شما دردسر ایجاد نکند. مشکل درست از زمانی ایجاد می‌شود که موس شما با ضربه زدن به میز کامپیوتر یا حتی محکم راه رفتن در اتاق، حرکت کرده و موجب روشن شدن کامپیوترتان می‌شود.

خوشبختانه برای رهایی از این مشکل راه حل بسیار ساده‌ای موجود است و می‌توانید به جای حرکت دادن موس برای خارج کردن کامپیوترتان از حالت Sleep، با فشردن یکی از دکمه‌های صفحه کلید این کار را انجام دهید.

منوی استارت را انتخاب کرده، به قسمت Control Panel رفته و در لیست نمایش داده شده، Mouse را برگزینید.

در پنجره Mouse Properties، تب Hardware را انتخاب کنید.

در این مرحله موس مورد نظرتان را انتخاب کرده و دکمه properties را فشار دهید. ممکن است در لیست به نمایش درآمده، بیش از یک موس نمایان شود که بیانگر وجود موس‌های دیگر از جمله پد لمسی لپ تاپ است. پس باید دقت کنید که موس درست را انتخاب کرده و تغییرات را بر روی آن اعمال کنید.

در پنجره به نمایش در آمده، بر روی گزینه Change settings کلیک کنید.

از میان تب‌های موجود، به تب power Management رفته و گزینه Allow this device to wake the computer را غیرفعال کنید.

اگرچه غیرفعال کردن "قابلیت روشن کردن کامپیوتر در حالت Sleep توسط موس"، در میان گزینه‌های مختلف پنهان شده است، اما به طور کلی دسترسی به آن و غیرفعال کردن آن آسان است.

دستگاه‌های دیگر کامپیوتر از جمله کیبورد که قابلیت کنترل کامپیوتر در حالت Sleep را دارند، می‌توانند از طریق روش‌های مشابه، این عمل را انجام دهند. می‌توانید این قابلیت را در اکثر دستگاه ها و در قسمت Control Panel مدیریت کنید. نکته‌ی مهم این است که شما هم اکنون می‌دانید باید در کدام قسمت از Control Panel به دنبال فعال یا غیرفعال کردن این قابلیت باشید.