هواوی تدریجاً در عرصه‌ی باتری و فناوری شارژ سریع به یکی از پیشروان عرصه‌ی تکنولوژی تبدیل می‌شود. یکی از دستاوردهای جدید این کمپانی چینی استفاده از ساختار لایه‌ای اتم کربن (همان گرافین) در باتری‌های لیتیوم-یونی است که در ادامه به مزایای آن اشاره می‌کنیم.

باتری‌های لیتیوم-یونی چگالی انرژی بالایی دارند و لذا با کمترین وزن ممکن، بیشترین انرژی را ذخیره می‌کنند؛ اما وقتی از شارژ سریع سخن به میان می‌آید، باید مراقب افزایش دما و محدودیت‌هایی که در مورد عمر بهینه‌ی باتری مطرح است توجه کرد. علی‌رغم تمام پیشرفت‌ها، هنوز هم عمر باتری گوشی‌ها و تبلت‌ها یکی از دغدغه‌های بزرگ کاربران است.

گرافین خواص جالب توجه زیادی دارد و با اضافه شدن آن به سلول‌های لیتیوم-یونی، حداکثر دمای کارکرد مطلوب باتری افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه می‌توان حین شارژ، جریان الکتریکی بالاتری را به باتری منتقل کرد و کمتر نگران دمای باتری و خطرات افزایش دما بود. مزیت دوم افزایش عمر مفید است؛ تخمین هواوی این است که عمر مفید باتری‌های جدید دو برابر باتری‌های لیتیوم-یونی معمولی خواهد بود.

و نگاهی به ارقام جالبی که هواوی اعلام کرده داشته باشیم. لایه‌های گرافین کاری می‌کنند که باتری ۵ درجه‌ی سانتی‌گراد خنک‌تر کار کند و در صورت نیاز، باتری دمایی که ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بیشتر از حد متعارف باتری‌های معمولی است را تحمل می‌کند. هواوی می‌گوید در آزمایشات صورت گرفته، ظرفیت مفید باتری پس از ۲۰۰۰ بار شارژ و دشارژ شدن، ۷۰ درصد است! تنها ۳۰ درصد افت ظرفیت پس از ۲۰۰۰ بار شارژ و دشارژ کامل. رکورد جالب توجهی است و دقت داشته باشید که این رکورد در دمای کاری ۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد ثبت شده است، در دمای معمولی ارقام باز هم جالب‌تری به دست می‌آید.

هواوی هنوز در مورد تولید انبوه و زمان استفاده از تکنولوژی جدید در باتری‌ها صحبتی نکرده ولیکن ممکن است در MWC ۲۰۱۷محصولات همراهی با باتری‌های جدید رونمایی شود.