به فکر خرید SSD هستید و می‌خواهید با جایگزین کردن هارددیسک همیشه در چرخش سیستم خود با یک دیسک حالت جامد (SSD)، سرعت بوت شدن ویندوز را سه برابر یا بیشتر کنید؟ با ما باشید تا پیش‌بینی قیمت SSD‌ در سال آتی را مرور کنیم.

ترندفورس معتقد است که قیمت تمام‌شده‌ی درایوهای حالت جامد یا همان SSD که به غلط هارد SSD (!) گفته می‌شود، افزایش خواهد یافت. روندی که در سال‌های اخیر طی شده بسیار خوب بوده و اکنون می‌توان درایو SSD‌ معمولی با پورت SATA‌ را نسبتاً ارزان تهیه کرد. در حقیقت مدل‌های ۱۲۸ گیگابایتی یا ۱۲۰ گیگابایتی این روزها در حد ۲۰۰ هزار تومان و حتی ارزان‌تر هستند. بنابراین وقت آن رسیده که به جای HDD از SSD‌ استفاده کرد.

آمار نیز افزایش استفاده از SSD‌ را به وضوح نشان می‌دهد. در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از لپ‌تاپ‌ها و اولترابوک‌ها به SSD تجهیز شده‌اند. در حقیقت سرعت دورانی پایین‌تر و همین‌طور شعاع کمتر پلاتر درایوهای ۲.۵ اینچی که در لپ‌تاپ‌ها به کار می‌رود و نتیجه‌ی آن سرعت کمتر هارددیسک درایو است، استفاده از SSD‌ را ضروری جلوه می‌دهد. در کامپیوترهای رده‌اول هم تدریجاً SSD به عنوان درایوی کم‌حجم اما سریع جایگزین می‌شود.

SSDهای معمولی و ارزان سرعتی در حد ۳ برابر هارددیسک دارند و البته این مقایسه در سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی است. به این ترتیب زمان بوت شدن ویندوز ۱۰ که بدون نرم‌افزارهای جانبی بررسی شده، از ۶۰ ثانیه به ۲۰ ثانیه کاهش پیدا می‌کند.

علت افزایش قیمت درایوهای SSD و البته دیگر حافظه‌هایی که مبتنی بر فلش MLC هستند این است که هزینه‌ی تولید چنین حافظه‌هایی روند نزولی خود را پشت سر گذاشته و حتی با اندکی افزایش روبرو خواهیم شد. قیمت حافظه‌های فلش TLC که کمی ارزان‌تر از MLC است حدود ۶ الی ۹ درصد افزایش خواهد یافت.

تحلیل‌گران بازار کامپیوتر معتقدند که قیمت‌ها در زمان کوتاه به وضعیت قبل برنمی‌گردد. علت افزایش قیمت این است که استفاده از SSDها شدت گرفته و با توجه به نظام عرضه و تقاضا، قیمت محصولات افزایش پیدا می‌کند. در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ درصد لپ‌تاپ‌ها درایو SSD خواهند داشت که رکورد قابل توجهی است. چندی پیش ASUS اعلام کرد که مشتریان می‌توانند درایو SSD‌ برای تمام مدل‌های لپ‌تاپ سفارش دهند؛ حتی مدل‌های ارزان‌تر و ضعیف‌تر و این اقدام تدریجاً یک عادت فراگیر در جامعه‌ی تولیدکنندگان خواهد شد.