کمیسون انرژی کالیفرنیا برای کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی که نتیجه‌ی آن کاهش آلودگی هوا و محیط زیست و بهبود زندگی اجتماعی است، قوانین جدید وضع کرده که کامپیوترها و مانیتورها را هدف قرار می‌دهد! در ادامه به ابعاد مختلف قوانین جدید و پیامدهای آن نگاهی خواهیم داشت.

موضوع فقط ایالت کالیفرنیا نیست؛ چرا که سیاست‌های اتخاذ شده در مقیاس وسیع‌تری به کار می‌روند و حتی بر سیاست‌گذاری سایر ملل نیز موثر است. از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ قوانین جدید تدریجاً به مرحله‌ی اجرا می‌رسند و اما نگاهی گذرا به قوانین جدید که کامپیوترهای آماده را تهدید می‌کند. در حقیقت کامپیوترهای مونتاژ شده توسط کاربر، محصولی دست‌ساز محسوب می‌شوند و قوانین جدید، تهدیدی برای این دسته از محصولات پرمصرف نیست. کامپیوترهای آماده‌ای که کمپانی‌های بزرگ مثل HP و لنوو و Dell تولید می‌کنند می‌بایست مجوزهای جدیدی دریافت کنند و از این رو صرفاً صنعت کامپیوترهای آماده در معرض تهدید است.

کامپیوترهای معمولی که کاربری آفیس و اینترنت دارند، می‌بایست مصرف انرژی کمی داشته باشند. کامپیوترهای ویژه‌ی بازی و ویرایش فیلم‌های 4K و نیز کامپیوترهای صنعتی برای طراحی و رندرینگ نیز به تناسب کاربرد، مصرف انرژی بالاتری دارند؛ ولیکن در این موارد هم محدودیت‌های اعمال می‌شود. کامپیوترهای آماده می‌بایست در حالت بی‌کار هم مصرف انرژی بسیار کمی داشته باشند. محصولات گیمینگ و کامپیوترهای حرفه‌ای به تناسب سخت‌افزار به کار رفته، از نظر توان مصرفی حالت بی‌کار محدود می‌شوند. هر چه قدرتمندتر باشند، توان مصرفی بالاتری برای حالت بی‌کار مجاز است.

در مورد محصولات گیمینگ و ایستگاه‌های پردازشی که کاربری ویرایش ویدیو، رندرینگ و طراحی دارند، ملاک expandability score یا امتیاز توسعه‌پذیری است. سازنده‌ی چنین محصولاتی می‌بایست سیستم خود را طوری طراحی کند که در گذار از دوران ویدیوهای 4K به 5K و یا هر پیشرفت بزرگ دیگری، بتوان با تغییر برخی قطعات، مجدداً از همان سیستم استفاده کرد. فاکتورهای متعدد دیگری هم در مقوله‌ی امتیاز توسعه‌پذیری مطرح است؛ به عنوان مثال پهنای باند حافظه‌ی کارت گرافیک، در سال ۲۰۱۸ کامپیوتری با امتیاز توسعه‌پذیری بالا، حافظه‌ی ویدیویی با پهنای باند بیش از ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه خواهد داشت. در سال ۲۰۲۰ این رقم به ۶۰۰ گیگابایت بر ثانیه افزایش پیدا می‌کند. لذا کارت گرافیک قدرتمند سری ۱۰ انویدیا یعنی GTX 1080 که حافظه‌ی آن پهنای باند ۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه دارد، مناسب سال ۲۰۱۸ نیست! طبعاً استفاده از حافظه‌ی HBM2 یا GDDR6 راه حل امروزی برای طراحان کارت گرافیک است و در کنار این دو نوع حافظه، تکنولوژی فشرده‌سازی بدون افت کیفیت هم نیاز به پهنای باند بالا را کاهش می‌دهد. انویدیا در این بخش عملکرد بهتری داشته و ممکن است محدودیت متفاوتی برای محصولات این کمپانی در نظر گرفته شود.

مورد بعدی پاور سیستم است. حداقل پاور مورد نیاز برای کسب امتیاز توسعه‌پذیری بالا، ۶۰۰ وات است و بازدهی نیز می‌بایست بیش از ۸۰ درصد باشد و نشان 80 Plus Gold دریافت شده باشد.

مانیتورها می‌بایست از LEDهایی ساخته شوند که از نظر بازدهی و روشنایی، وضعیت خوبی دارند. استفاده از حسگر روشنایی محیط و تغییر خودکار روشنایی مانیتور به تناسب روشنایی محیط هم راهکار ضروری برای کاهش مصرف انرژی است. مورد جالب توجه دیگر این است که اگر تصویر ورودی تکرارپذیری بالایی دارد، مانیتور می‌بایست با کاهش تعداد نوسازی‌های تصویر و همین‌طور کاهش دریافت و پردازش فریم‌های تکراری، مصرف انرژی را کاهش دهد. این مهم در قیاس با توان مصرفی LEDها اندک است، اما در نهایت موارد جزئی هم نادیده گرفته نمی‌شوند.