در ماه سپتامبر لیست گوشی‌هایی که قرار بود به اندروید نوقا بروزرسانی شوند فاش شد و مشخص شد که نخستین گوشی‌هایی که بروزرسانی اندروید نوقا (اندروید ۷) را دریافت خواهند کرد Xperia X Performance و Xperia XZ خواهند بود؛ بر اساس لیست فاش شده، دو گوشی اکسپریا اکس‌زد و پرفورمنس قرار بود در نزدیکی ماه اکتبر بروزرسانی اندروید نوقا را دریافت کنند؛ اما اندروید نوقا برای این دو گوشی اواخر ماه نوامبر منتشر شد. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

درست است که رابط کاربری اندروید در واقع نسخه‌ی کپی شده iOS بصورت متن‌باز است، اما با سیستم‌عامل اپل تفاوت‌های زیادی دارد؛ یکی از این تفاوت‌ها، چرخه‌ی بروزرسانی متفاوت این دو سیستم‌عامل است؛ به طوری که iOS چرخه‌ی بروزرسانی بسیار منظم‌تری دارد و همچنین اپل هیچگاه آیفون‌های قدیمی‌اش را فراموش نمی‌کند. در طرف مقابل، گوگل با اندروید قرار دارد که با چرخه‌ی بروزرسانی افتضاحش* کاربران خود را دلسرد کرده‌ است! فکر می‌کنم درباره‌ی وضعیت بروزرسانی چند پرچمدار گذشته اندرویدی صحبت نکنیم بهتر باشد!

بروزرسانی اندروید ۷ برای این دو گوشی عرضه شده است، اما عرضه‌ی آن برای تمامی کشور‌ها تدریجی خواهد بود. پس ما نمی‌توانیم تضمین کنیم که شما بتوانید هم‌اکنون اکسپریا ایکس‌زد یا پرفورمنس خود را به جدیدترین نسخه‌ی اندروید بروزرسانی کنید و شاید مجبور شوید برای دریافت آن حتی یک هفته منتظر بمانید.

از ویژگی‌های جدید اندروید نوقا می‌توان به قابلیت اجرای هم‌زمان دو اپ در کنار هم، میانبر‌های سریع، قابلیت اکشنیبل نوتیفیکیشن (نوتیفیکیشن تعاملی) و قابلیت Doze که بهتر از گذشته شده است اشاره کرد (Doze قابلیت جدید اندروید است که طول عمر باتری گوشی‌های مجهز به نسخه‌ی جدید اندروید را افزایش می‌دهد). البته قابلیت Stamina خود سونی پیش از این در گوشی‌های سری اکسپریا وجود داشته بود و تأثیر شگرفی در کاهش مصرف باتری داشت.

با توجه به نقشه‌ی راه بروزرسانی گوشی‌های سونی به اندروید نوقا، اکسپریا اکس و اکس کامپکت باید در ماه نوامبر به اندروید نوقا بروزرسانی شوند. کاربرانی که گوشی‌های اکسپریا زد‌پلاس، زد۴ و زد۵ را دارند باید برای بروزرسانی گوشی‌های خود به نسخه‌ی جدید اندروید، تا ماه دسامبر صبر کنند و درنهایت کاربران گوشی‌ اکسپریا اکس‌ای، اندروید نوقا را بزودی در سال ۲۰۱۷ دریافت خواهند کرد و البته بر اساس تجربه‌های قبلی در بروزرسانی‌های سونی به نسخه‌ی جدید اندروید، باید به هر یک از زمان‌های اعلام شده یک ماه اضافه کنید تا تاریخ واقعی عرضه‌ی اندروید نوقا برای گوشی اکسپریا شما مشخص شود (برعکس اپل که iOS 10 را یک ماه زود‌تر از تاریخ مشخص شده عرضه کرد!). جا دارد آرام برای سونی دست بزنیم و به سونی برای بروزرسانی بسیار سریع گوشی‌هایش به اندروید نوقا تبریک بگوییم!

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا از چرخه‌ی بروزرسانی گوشی‌های سونی راضی هستید؟ به‌نظر شما اندروید نوقا کاربران اندروید را راضی خواهد کرد؟ دیدگاه ارزشمندتان را با ما به اشتراک بگذارید.