MSI از تولیدکنندگان اصلی مادربورد در جهان، از پروفایل‌های XMP رم‌های DDR4‌ در مادربوردهای مجهز به سوکت AM4‌ پشتیبانی می‌کند. MSI تغییراتی در نحوه‌ی استفاده از پروفایل‌های استاندارد اورکلاک رم که اینتل تصویب کرده، ایجاد کرده و به این ترتیب در مادربوردهای پردازنده‌های Ryzen ای‌ام‌دی می‌توان با A-XMP به راحتی سرعت رم را افزایش داد.

مطالب مرتبط با کرونا در ۷۲۴پرس

برای اورکلاک کردن ساده و بدون دردسر مقوله‌ای به اسم eXtreme Memory Profile یا همان XMP اینتل مطرح شده است و سازنده‌ی رم می‌تواند یک یا چند پروفایل اورکلاک خودکار رم را در آن تعریف کند. فعال کردن حالت‌های مختلف در بایوس مادربوردها بسیار ساده است و کاربران معمولی هم بدون دردسر می‌توانند رم مرغوب خود را با سرعتی بالاتر از استاندارد عمومی استفاده کنند.

MSI پروفایل‌های XMP‌ را با روشی خاص در مادربوردهای ویژه‌ی پردازنده‌های رایزن ای‌ام‌دی استفاده می‌کند. در حقیقت سرعت و تایمینگ رم با توجه به XMP موجود تخمین زده می‌شود و تنظیمات مناسب اعمال می‌گردد. ام‌اس‌آی اسم این روش را A-XMP گذاشته است و به زودی با بروزرسانی بایوس مادربوردهای این کمپانی می‌توان از XMP‌ رم‌ها بهره‌مند شد.

احتمالاً دیگر سازندگان مادربورد هم روشی برای استفاده کردن از XMP در محصولات خویش ابداع می‌کنند اما به هر حال MSI اولین برندی است که رم‌های DDR4 را با تخمین زدن تنظیمات متناسب با پروفایل‌های XMP قابل استفاده می‌کند.