اینتل بالاخره درایوهای SSD مبتنی بر تکنولوژی جالب 3D XPoint را روانه‌ی بازار کرد. اولین محصولات اینتل که با بهره‌گیری از تکنولوژی عجیب 3D XPoint معرفی شده، سری Optane SSD DC 4800X است.

در حال حاضر دو نوع حافظه داریم، البته اگر کش پردازنده که حافظه‌ی میانجی است را کنار بگذاریم. نوع اول حافظه‌هایی مثل هارددیسک است که با قطع شدن برق، اطلاعات از بین نمی‌رود و گونه‌ی دیگر این حافظه مبتنی بر حافظه‌های فلش است، مثل SSD و رم و کارت‌های حافظه و ... است که همگی سرعت بالایی دارند و از قطعه‌ی متحرکی مثل پلاتر خبری نیست. نوع دوم حافظه رم است که با قطع شدن برق، اطلاعات از بین می‌رود.

ظرفیت حافظه‌ی رم کم است اما سرعت سرسام‌آوری دارد. تکنولوژی 3D XPoint اینتل و مایکرون از دو سال پیش در رسانه‌ها موردتوجه قرار گرفته و ادعای اینتل این است که عملکرد و دوام چند برابر بهتر می‌شود! در واقع 3D XPoint در محصولاتی با سرعتی نزدیک به حافظه‌ی رم و ظرفیتی شبیه SSDهای معمولی و حتی هارددیسک‌درایوها به کار می‌رود.

فعلاً تکنولوژی عجیب 3D XPoint از نظر قیمت برای مصرف‌کنندگان عادی مناسب نیست و برای دیتاسنترها و سرورها در نظر گرفته شده است. قیمت مدل ۳۷۵ گیگابایتی سری DC 4800X اینتل، ۱۵۲۰ دلار است! تصور کنید که مدل ۷۵۰ گیگابایتی و ۱ ترابایتی چه هزینه‌ی سرسام‌آوری خواهد داشت.