اپلیکیشن مدیریت فایل Solid Explorer موضوع این قسمت از «۷۲۴ اپ» است. سالید اکسپلورر اپلیکیشنی توانمند و ساده برای مدیریت فایل است و قابلیت‌های جالب و کاربردی در آن پیش‌بینی شده است. در ادامه با این اپ و قابلیت‌های مفید آن آشنا می‌شویم.

در حالی‌که بیشتر کاربران با اپلیکیشنی به اسم مدیریت فایل‌ها سروکار ندارند، بسیاری دیگر می‌خواهند مستقیماً با فایل‌ها و فولدرها سروکله بزنند. در حقیقت اپلیکیشنی مثل گالری که هوشمندانه فایل‌های موجود را اسکن کرده و در دسته‌هایی مثل عکس و فیلم و موسیقی مرتب می‌کند، کار را ساده کرده و خیلی‌ها به این فکر نمی‌کنند که می‌توان مثل ویندوز معروفی که روی کامپیوتر دارند، به فایل‌ها و پوشه‌ها دسترسی پیدا کرد.

یکی از مهم‌ترین اپلیکیشن‌ها برای اغلب کاربران اپلیکیشنی برای مدیریت فایل‌های موجود روی حافظه‌ی داخلی و کارت حافظه است. معمولاً هر سازنده‌ای برای این هدف مهم، اپلیکیشن خاص خود را طراحی و نصب می‌کند؛ اما می‌توان از اپ‌های مستقل که گاهی بسیار عالی و توانمند هستند استفاده کرد.

اپلیکیشنی که موضوع روز پایانی این هفته‌ی پایگاه اطلاع‌رسانی ۷۲۴ است یک از همین اپ‌های جالب است. Solid Explorer اپلیکیشنی است که با توجه به تغییرات استراتژی سازنده‌ی اپ معروف مدیریت فایل، ES File Explorer (اضافه شدن تبلیغات و بخش‌‌های شلوغ و احتمال نمایش تبلیغات آلوده به ویروس!) می‌توان گفت اکنون بهترین اپ در این شاخه است.

با Solid Explorer‌ آشنا شوید

سالید اکسپلورر مدت‌هاست که به عنوان اپی کامل و توانمند ایفای نقش می‌کند. توسعه‌دهندگان آن مرتباً آن رو بروز می‌کنند و در حال حاضر قابلیت‌های زیادی در آن پیاده‌سازی شده است. خوشبختانه اپلیکیشن سنگین نشده و از تبلیغات متعدد خبری نیست.

دو نسخه‌ی این اپ در حال حاضر منتشر می‌شود. Solid Explorer File Manager Classic و Solid Explorer File Manager، نسخه‌ی کلاسیک طراحی و قابلیت‌های کهنه‌تری دارد؛ ولیکن برخی کاربران این اپ را می‌پسندند.

سالید اکسپلورر در اولین نگاه به کاربر اجازه می‌دهد که فایل‌هایی مثل تصاویر و ویدیوها و موسیقی‌ها و حتی اپ‌ها را در گروه‌های مرتب و جداگانه مشاهده کند. می‌توان برخی مسیرهای حافظه و پوشه‌ها را در لیست دسترسی سریع قرار داد. به عنوان مثال پوشه‌ی تلگرام، بلوتوث و دانلود از مسیرهای پراستفاده است و بد نیست در لیست دسترسی سریع قرار گیرد.

یکی از توانمندی‌های سالید اکسپلورر این است که می‌توان دو پنجره در کنار هم باز کرد. حالت Dual Pane که در حالت پیش‌فرض فعال است، اپ را به صورت افقی نمایان کرده و دو قاب را در کنار هم نمایش می‌دهد. بنابراین می‌توان محتوا را از مسیری انتخاب و در دیگری پیست کرد.

قابلیت مفید دیگر این است که می‌توان برخی پوشه‌ها را مخفی یا Hide کرد. به این ترتیب این پوشه‌ها تنها از طریق منویی مخفی نمایان می‌شوند. اگر شخصی با این اپ آشنا نباشد متوجه پوشه‌های مخفی نخواهد شد؛ ولیکن اگر قبلاً این اپ را دیده باشد به سرعت وارد منوی نمایش پوشه‌های مخفی می‌شود. لذا این ویژگی را یک ویژگی امنیتی برتر محسوب نکنید!

سالید اکسپلورر در صورت روت بودن گوشی و تبلت، می‌تواند تمام پوشه‌های حساس را نمایش دهد و به عبارتی از دسترسی به روت ابزار اندرویدی به طور کامل پشتیبانی می‌کند.

سالید اکسپلورر اپلیکیشنی رایگان نیست. پس از ۱۴ روز استفاده‌ی رایگان می‌بایست لایسنس محصول را به قیمت ۲ دلار تهیه فرمایید. برای دانلود اپ به فروشگاه رسمی گوگل پلی مراجعه فرمایید.