هدست واقعیت مجازی HTC که با همکاری Valve‌ساخته شده و Vive نام دارد، یک از بهترین نمونه‌ها برای تجربه کردن بازی‌های سه‌بعدی واقعیت مجازی است؛ اما قیمت آن سرسام‌آور است. مهندسین ولو ایده‌هایی برای کاهش قیمت تمام‌شده دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم. با ما باشید.

هدست واقعیت مجازی HTC Vive شاید بهترین هدست واقعیت مجازی برای بازار مصرف‌کنندگان عادی باشد؛ ولیکن گران‌ترین نمونه نیز هست. برای کار با Vive‌ می‌بایست وسایل جانبی دیگری که کارشان شناسایی و دنبال کردن حرکات است و توسط Valve‌ طراحی شده را خریداری کرد. در این صورت قیمت تمام‌شده رقم بالایی خواهد بود. Lighthouse base stations نامی است که ولو روی این تجهیزات گذاشته و متشکل از حسگرهای لیزری، LEDها و موتورها است. هر یک از ایستگاه‌ها قیمتی در حد ۱۳۴ دلار دارد و می‌بایست ۲ عدد خریداری کرد. به این ترتیب قیمت HTC Vive و وسایل جانبی آن به ۸۰۰ دلار می‌رسد!

ماه پیش در نشست توسعه‌دهندگان Steam یکی از مهندسین ولو ایده‌های خود در باب ساده‌سازی لایت‌هاوس را مطرح کرد. در هر یک از لایت‌هاس‌ها دو لیزر که هر یک روی موتوری سوار شده‌اند، وجود دارد. بن جکسون می‌گوید می‌توان به جای دو موتور فقط یک موتور در هر لایت‌هاوس استفاده کرد و قیمت تمام‌شده کاهش پیدا می‌کند. دقت کنید که منظور از موتور، قطعه‌ای با دقت بسیار بالاست و صرفاً چیزی شبیه موتورها و آرمیچرهای معمولی نیست.

با روش‌هایی از این دست می‌توان قیمت تمام‌شده‌ی سیستم Vive‌ را ۱۷ درصد کاهش داد (حدود ۱۰۰ دلار) و با این وجود رقمی پیشنهادی رقبا برای محصولات تولید شده پایین‌تر است؛ ولیکن همین مقدار کاهش قیمت ممکن است بازی‌خورها را بیش از پیش به خرید هدست واقعیت مجازی Vive تشویق کند.