بازی رزیدنت ایول ۷ یکی از اولین عناوینی است که حتی با داشتن کارت گرافیک رده‌متوسط، با رزولوشن 4K و پشتیبانی از HDR در تلویزیون‌های جدید، اجرای روان و خوبی دارد. در ادامه به سخت‌افزار لازم برای یک بازی پرطرفدار که قرار است در تلویزیون‌های رزولوشن بالا اجرا شود می‌پردازیم.

این روزها کم‌کم دوران تلویزیون‌ها و مانیتورهای Full HD به سر می‌رسد و دوران 4K شروع می‌شود. رزولوشن 4K و دقیق‌تر بگوییم اولترا‌اچ‌دی از نظر تعداد پیکسل چهار برابر فول اچ‌دی است. طبعاً کار پردازشی کارت گرافیک به مراتب سنگین‌تر خواهد بود و بدون اغراق می‌توان گفت که اجرای بازی با همان سرعت سابق، سه برابر سخت‌تر می‌شود. به همین علت است که کنسول‌هایی مثل پلی‌استیشن ۴ پرو توجه گیمرهای حرفه‌ای را جلب نمی‌کنند؛ چرا که کارت گرافیکی با قدرتی در حد ۳ یا ۴ ترافلاپس برای بازی‌های سنگین و روزولوشن 4K کافی نیست، مگر آنکه جزئیات گرافیکی بازی را کاهش دهیم.

بازی Resident Evil 7 یکی از عناوین درخشان کمپانی Capcom‌ است. برای اجرای این بازی با رزولوشن 4K و سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه به سخت‌افزار زیر نیاز پیدا می‌کنیم:

  • Processor: Intel Core i5-4460 یا AMD FX-6300
  • Memory: 8 GB RAM
  • Graphics: NVIDIA GeForce GTX 760 یا AMD Radeon R7 260x 2GB

و اگر بخواهیم سرعت اجرای بازی به ۶۰ فریم بر ثانیه برسد، کارت گرافیک انتخابی می‌بایست بهتر از GTX 960 انویدیا یا R9 280X ای‌ام‌دی باشد. به این ترتیب با داشتن GTX 760 که این روزها قیمتش به کمتر از ۷۰۰ هزار تومان رسیده، می‌توان یکی از عناوین پرطرفدار را با رزولوشن عالی اجرا کرد.

توجه کنید که بازی‌هایی مثل رزیدنت ایول ۷ با وجود گرافیک معمولی می‌توانند اجرای روانی داشته باشند. قطعاً عناوین سنگین امروزی مثل Rise of Tomb Raider و Quantom Break به کارت گرافیکی بسیار قوی‌تر نیازمند هستند و چند میلیون تومان خرج روی دستتان می‌گذارند! مگر آنکه رزولوشن 4K را فراموش کنید و به QHD یا Full HD بسنده کنید.