محصول جدید ناسا “WHAATRR” نام دارد که سیستم هشدار شرایط آب و هوا با تکنولوژی استفاده از پرتوهای رادیویی است. با چنین سیستمی آژانس فضایی معتقد است اطلاعات آب و هوایی با ارزان‌ترین هزینه ممکن بدست می‌آیند؛ آنها اعتقاد دارند استفاده از این گلایدرها باعث می‌شود علاوه‌بر پایین تمام شدن هزینه، این اطلاعات سریع‌تر منتقل می‌شوند، درضمن این گلایدرها می‌توانند ۱۵ میلیون دلار برای سرویس آب و هوایی جهانی در سال صرفه جویی کنند.

این گلایدرها که در حال توسعه هستند، می‌توانند دارای ویژگی‌های بیشتری شوند تا با فعال شدن آنها بعنوان یک پلتفرم هوابرد علمی در کنار کاربردهای بسیار دیگری که دارند مورد استفاده قرار گیرند. “WHAATRR” در ناسا از روی طرحی که بر مبنای مریخ‌پیمایی بنام “Prandtl-M” به مدیریت آرمسرانگ و دانشجوهایش طراحی شده بود، ساخته شد.

بنظر می‌‌رسد طرح نهایی گلایدر هنوز ایده‌پردازی نهایی نشده است و امکان دارد باز هم تغییراتی در ظاهر آن داده شود. با این حال انتظار می‌رود که طول بال‌های این گلایدر ۳ پا باشد و از جنس کربن دو لایه باشد. هنگامی که اولین گلایدر ساخته شد بعد از پرتاب از یک بالن آب و هوا حدود ۲۰ هزار پا پرواز کرد؛ درحالی‌که بوسیله نرم‌افزار کنترل پرواز برای جهت‌یابی هدایت ‌می‌شد.

در تست نهایی این گلایدر توانست بیش از ۱۰۰ هزار پا اوج بگیرد آن هم با استفاده از کنترل از راه دور که مقصد نهایی را برایش ثبت کرد.