بالاترین سوددهی در دنیای گوشی متعلق به آیفون‌های اپل است؛ اما فکر می‌کنید پس از اپل کدام کمپانی سود بیشتری از بازار گوشی کسب می‌کند؟ هوآوی اکنون در جایگاه دوم قرار گرفته است و اثر خوبی هم بر این بازار گذاشته است. در ادامه سهم کمپانی‌های مختلف را مرور می‌کنیم.

وقتی در مورد بازار گوشی‌ها صحبت می‌کنیم، بر کسی پوشیده نیست که بالاترین سود از آن کدام کمپانی است. کمپانی اپل چند سالی است که بر این بازار حاکمیت دارد و البته به نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها به جایگاهی جز رتبه‌ی اول سوددهی نزول کند. در حقیقت اندروید از نظر تعداد برتری فاحشی دارد، اما وقتی از سوددهی صحبت می‌کنیم، اپل است که حرف اول را می‌زند.

کاهش هزینه‌ی تولید از یک سو و افزایش هر چه بیشتر قیمت برای مصرف‌کننده از سوی دیگر، موجب برتری آیفون شده است. جالب است که اپل از فروش تجهیزات جانبی هم سود زیادی کسب می‌کند و به خصوص با طراحی خاص و ناسازگار با سایر محصولات، در جهت فروش بیشتر محصولات خود گام برمی‌دارد. به عبارت دیگر برخی وسایل جانبی را باید از اپل خریداری کرد و تولیدات ارزان‌تر و بهتر رقبا قابل استفاده نیست!

اپل با ۹۱ درصد سود بازار گوشی، در جایگاه نخست قرار می‌گیرد. رقابت و صحبت در مورد دومین رتبه‌ی سوددهی است. سامسونگ تا چندی پیش در جایگاه دوم قرار داشت؛ اما با سانحه‌ی مشکل باتری گلکسی نوت ۷، دیگر در این جایگاه قرار ندارد. اکنون هوآوی با سهم ۲.۴ درصدی و در حقیقت سود ۲۰۰ میلیون دلاری به رتبه‌ی دوم در جهان دست پیدا کرده است. پس از هوآوی هم دو برند چینی معروف یعنی Vivo‌و OPPO قرار دارند که هر یک ۲.۲ درصد بازار را در اختیار دارند.

سایر برندها مثل ال‌جی، سونی و اچ‌تی‌سی وضعیت جالب توجهی ندارند و حتی با ضرر بخش موبایل به کار خود ادامه می‌دهند.