خیلی اوقات پیش آمده که در هنگام استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن هوشمند خود، به وجود یک صفحه نمایش دیگر برای نشان دادن یک سری اطلاعات نیاز پیدا کرده‌اید. اندروید 7 این قابلیت را به تلفن هوشمند شما اضافه خواهد کرد. با ما همراه باشید تا با چگونگی عملکرد آن بیشتر آشنا شوید.

اندروید 7 با قابلیت نمایش دو بخشی، به شما اجازه اجرای دو برنامه در کنار هم را خواهد داد. ۲ اپلیکیشینی که در کنار هم پین کرده‌اید را به راحتی و با ضربه زدن بر روی اپلیکیشن مورد نظرتان، می‌توانید استفاده کنید. کاربرانی که از تبلت استفاده می‌کنند، به علت داشتن صفحه‌نمایش بزرگتر، بیشتر از کاربران دیگر از این قابلیت بهره می‌برند. می‌توان گفت که این قابلیت شگفت‌انگیز است و کروم به نحوی طراحی شده که بیشترین بهره‌ی ممکن را از این قابلیت ببرد. به راحتی می‌توانید ۲ صفحه مختلف از کروم را در کنار هم اجرا کنید و آنها را جابه‌جا کنید؛ به نحوی که انگار در حال استفاده از دو اپلیکیشن متفاوت هستید.

برای پین کردن ۲ صفحه از مرورگر کروم در کنار هم، مراحل زیر را انجام دهید:

گام اول: اپلیکیشن Chrome را اجرا کنید. حالت افقی یا عمودی صفحه‌نمایش تلفن هوشمندتان تفاوتی در استفاده از این قابلیت ندارد.

گام دوم: دکمه‌ای که اپلیکیشن‌های باز شده اخیر را نمایش می‌دهد (دکمه‌ی لمسی واقع در سمت چپ دکمه Home) را فشار داده و نگه دارید. با انجام این کار، به قسمت نمایش دوبخشی وارد خواهید شد.

گام سوم: دکمه more در مرورگر کروم را فشار داده و گزینه‌ی Move to other window را انتخاب کنید.

گام چهارم: تب جدید به سمت دیگر صفحه‌نمایش منتقل خواهد شد.

الزاما نیاز نیست قسمت اپلیکیشن‌های اخیر، دارای منویی شامل چند اپلیکیشن باز شده از قبل باشد. دکمه‌ی اپلیکیشن‌های اخیر تنها باید برای وارد شدن به قسمت نمایش دوبخشی فشار داده شود. با وجود تب‌های کروم که هم اکنون به صورت نمایش دو بخشی و کنار هم نمایش داده می‌شوند، می‌توانید از ۲ صفحه‌ی مرورگر گوگل کروم مجزا بر روی ابزار هوشمند خود استفاده کنید.

از هر کدام از ۲ پنجره باز شده کروم، می‌توان تب‌های بیشتری را باز کرده و هر تب دلخواه را از یک طرف صفحه‌نمایش، به طرف دیگر آن انتقال داد. برای انجام این کار، گزینه‌ی More را بار دیگر انتخاب کرده و گزینه‌ی Move to other window را فشار دهید. شما برای انتقال تب‌های باز شده به قسمت دیگر صفحه‌نمایش آزاد هستید. همچنین شما در هر دوقسمت از نمایش دوبخشی، به تنظیمات گوگل کروم، بوکمارک‌ها، تاریخچه و باقی گزینه‌ها دسترسی خواهید داشت. علاوه بر نکات ذکر شده، می‌توانید تب مرور مخفی (incognito) و یک تب عادی را باز کرده و در کنار همدیگر به صورت نمایش دوبخشی پین کنید.

موضوع مورد اهمیت آن است که این قابلیت تنها برای اپلیکیشن گوگل کروم نیست. ممکن است اپلیکیشن‌های دیگری همچون Microsoft Word نیز با بروزرسانی جدید خود، قابلیت نمایش ۲ بخشی را به Word اضافه کند تا شما قادر باشید دو صفحه (Document) از این اپلیکیشن را به صورت همزمان در کنار هم مشاهده کنید.