پردازنده‌های نسل نهم Core اینتل موضوع داغ دنیای شایعات پردازنده است. اینتل در سال ۲۰۱۸ پردازنده‌های سری ۹۰۰۰ را روانه‌ی بازار می‌کند و کسانی که به فکر ارتقای سیستم خود هستند، از همین حالا به شایعاتی که در مورد تعداد هسته‌ها، لیتوگرافی و سوکت پردازنده و اتصالات پلتفرم جدید منتشر شده توجه دارند. در ادامه مروری بر شایعات خواهیم داشت.

در حال حاضر پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل در بازار حاکمیت دارند و تدریجاً برودول و هسول که سری ۵۰۰۰ و ۴۰۰۰ هستند، از بازار کامپیوتر رخت برمی‌بندند. اخیراً چند مدل لپ‌تاپ مجهز به پردازنده‌های سری ۷۰۰۰ که نام معماریشان Kaby Lake است، رونمایی شده و بنابر شایعات سری ۸۰۰۰ با نام Cannon Lake نیز مختص لپ‌تاپ‌ها است. قرار است سری ۷۰۰۰ دستاپی با سوکت LGA1151 در ابتدای سال ۲۰۱۷ روانه‌ی بازار مصرف‌کننده شود.

و به سری ۹۰۰۰ می‌رسیم. نام معماری این نسل که در حقیقت نهمین نسل از پردازنده‌های گروه Core است، Coffee Lake بوده و طبق نقشه راه اینتل در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ روانه‌ی بازار می‌شود. خوشبختانه سوکت این سری هم همان LGA1151 است و البته این احتمال که سوکت یاد شده تغییر کند، قوت گرفته؛ چرا که اتصالات پردازنده در این نسل بیشتر و کامل‌تر است.

اتصالات در پردازنده‌های نسل نهم Core اینتل

نکته‌ی جالب در مورد سری ۹ این است که پردازنده‌های رده‌اول این گروه دیگر ۴ هسته‌ای نیستند؛ بلکه مثل پلتفرم اکستریم اینتل، مدل‌های ۶ هسته‌ای حاکمیت پیدا خواهند کرد. احتمالاً در سری اکستریم هم تعداد هسته‌ها از ۱۰ عدد بیشتر خواهد شد.

مشخصات پردازنده‌های نسل نهم Core اینتل

نکته‌ی جالب توجه بعدی این است که لیتوگرافی باز هم ۱۴ نانومتری خواهد بود و خبری از لیتوگرافی ۱۰ نانومتری نیست؛ ولیکن اینتل لیتوگرافی سابق را با بهینه‌سازی‌های متعدد استفاده خواهد کرد. با توجه به تغییر نکردن لیتوگرافی و احتمالاً تقویت بخش گرافیک مجتمع، مساحت قالب تراشه به ۱۴۹ میلی‌متر مربع افزایش پیدا می‌کند. این بار مدل‌های ۴ هسته‌ای در حقیقت حاصل غیرفعال شدن دو هسته‌ی همان تراشه نیستند؛ بلکه تراشه‌ی متفاوتی با مساحت ۱۲۶ میلی‌متر مربع برای این مدل‌ها طراحی و تولید می‌شود. دقت کنید که تراشه‌های ۴ هسته‌ای سری ۷۰۰۰ مساحت ۱۲۳ میلی‌متر مربعی دارند که عدد نزدیکی است و در سری ۶۰۰۰ یا دقیق‌تر بگوییم گروه Skylake-D هم مساحت مدل ۴ هسته‌ای معادل ۱۲۲.۶ میلی‌متر مربع است.

مشخصات پردازنده‌های نسل نهم Core اینتل