اندروید خام به سبک سایانوژن! گروه سایانوژن چهاردهمین نسخه‌ی سیستم‌عامل خود که در حقیقت اندروید خام بدون اپلیکیشن‌های مفید و غیرمفید، سبک و سنگین و خلاصه اضافات مختلف است را منتشر کرد. CyanogenMod 14.1 مبتنی بر اندروید ۷.۱ است و هفته‌ی پیش در اختیار عموم قرار گرفته است.

توضیح بیشتر در مورد این سیستم‌عامل: معمولاً محصولات اندرویدی تا مدت زمانی که از نظر سازنده صرفه‌ی اقتصادی دارد و محصول فروخته می‌شود و کاربران آن زیاد است، بروز می‌شوند. چه بسی محصولات رده‌اولی که قیمت میلیونی دارند و پس از چند سال دیگر طعم خوش نسخه‌های جدید اندروید را تجربه نمی‌کنند. یکی از روش‌های بروزرسانی این محصولات استفاده از سایانوژن‌ماد است. سایانوژن ماد رامی (سیستم‌عامل آماده‌ی نصب به همراه درایورهای سخت‌افزاری گوشی) است که توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان مختلفی در آن سهیم هستند. رام رایگانی که به عنوان یک رام کاستِم (تلفظ صحیح کاستوم) طرفداران بسیاری دارد و در حقیقت یکی از معتبرترین رام‌های کاستم با کمترین باگ و اشکال است.

در حال حاضر گوشی LG G3 و Galaxy S5 می‌توانند از بروزرسانی سایانوژن‌ماد ۱۴.۱ بهره‌مند شوند. گوشی‌های معروف دیگری هم در لیست پشتیبانی قرار گرفته‌اند، لیست کامل را مرور کنید:

Nexus 6

Nexus 7 (2013) WiFi

Nexus 7 (2013) WiFi 4G

OnePlus One

OnePlus 2

Sony Xperia V

Sony Xperia TX

Sony Xperia T

Sony Xperia SP

Moto G 2015

اگر گوشی شما هم در این لیست 9 آیتمی است، می‌توانید رام کاستم سایانوژن‌ماد ۱۴.۱ را نصب کنید؛ ولیکن توجه داشته باشید که نصب رام کاستم به معنی باطل شدن گارانتی است و در صورتی که توسط افراد غیرمتخصص انجام شود، ممکن است به گوشی آسیب جدی برسد و به اصطلاح گوشی از نظر نرم‌افزاری آجر (Soft Bricked) شود! نکته‌ی دیگر این است که باگ‌های کوچک و بزرگ در نسخه‌های ابتدایی وجود دارد که به مرور زمان ممکن است برطرف شود یا برای همیشه باقی بمانند.

ولیکن همه چیز منفی نیست! رام کاستم معمولاً سبک‌تر از رام رسمی تولیدکنندگان گوشی است و نرم‌افزارهای اضافی بسیار کمی روی آن موجود است. به علاوه خلاقیت‌های جالب برنامه‌نویسان در رام‌های کاستم پدیدار می‌شود و بعدها سامسونگ، اپل و ... با عنوان خلاقیت بومی خویش، از آن استفاده می‌کنند.