موزیلا، بنیاد معروفی که مرورگر فایرفاکس را توسعه می‌دهد، یک مرورگر جدید با نام Focus طراحی کرده که ساده و سبک است و مناسب وسایل همراه. در ادامه با این مرورگر جدید بیشتر آشنا می‌شویم.

مرورگرها می‌بایست سریع و سبک باشند؛ به خصوص مرورگرهای موبایل که مجبورند روی سخت‌افزار ضعیف برخی گوشی‌ها و تبلت‌ها اجرا شده و وب‌سایت‌های شلوغ و سنگین را بارگذاری کنند. سادگی کاربری هم فاکتور دومی است که در طراحی مرورگر برای وسایل همراه مطرح می‌شود. موارد مهم بعدی محیط ساده و خلوت و پشتیبانی از تم‌ها و افزونه‌های مفید است. تم و افزونه در مرورگرهای دستاپی کاملاً شناخته شده و کاربردی هستند و در سال‌های پیش رو احتمالاً به دنیای رو به توسعه‌ی موبایل هم نفوذ خواهند کرد.

مرورگر جدید بنیاد موزیلا که Focus (تلفظ صحیح فوکِس) نامیده شده اغلب دنبال‌کننده‌ها را مسدود می‌کند و جلوی رهگیری ردپای کاربران را می‌گیرد.

خوشبختانه بخش تنظیمات مرورگر بسیار ساده و درخور سیستم عامل‌های موبایل طراحی شده است. کاربر برای پاکسازی تب‌های باز شده، تنها روی یک دکمه تپ می‌کند و بی‌نیاز از کار با منوهای نرم‌افزار است.

فایرفاکس فوکس شاید نامی تازه باشد، اما سابقه‌ی یک ساله دارد. سال پیش این مرورگر در نقش بلاک‌کننده‌ی تبلیغات برای مرورگر سافاری اپل منتشر شده بود و اکنون هم یکی از قابلیت‌های مفید آن به عنوان یک مرورگر کامل، مسدود کردن تبلیغات است و البته می‌توان به جای سافاری، از این مرورگر استفاده کرد.

و اما خبر بد؛ فعلاً تنها نسخه‌ی منتشر شده مخصوص سیستم‌عامل iOS است و سازنده در مورد انتشار نسخه‌ی اندرویدی آن اظهار نظر نکرده است.