رئیس جمهور جدید آمریکا معتقد است که باید روی کالاهای چینی، مالیاتی بیشتری در حد ۴۵ درصد وضع شود و برای بهبود اقتصاد، تولید آیفون می‌بایست در خاک آمریکا صورت گیرد؛ اما آیا این تصمیم به نفع اپل و مشتریان است؟

بنابر گزارش Nikkei Report اپل از شرکای چینی خود در امر تولید، در مورد امکان جابجایی خطوط تولید از چین به خاک آمریکا سوال کرده است. این سوال مدتی کوتاه پس از پیروزی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا مطرح شده است. در حقیقت یکی از تصمیمات مهم ترامپ این بوده که تولید کامپیوترها و دیگر تجهیزات الکترونیک اپل در خاک آمریکا صورت گیرد.

کمپانی فاکسکان چین به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع تولید محصولات الکترونیکی، همواره محصولات پرتیراژ جهان را تولید کرده و شاید جابجایی خطوط تولید عظیم این کمپانی غیرممکن باشد؛ ولیکن گزارشات تأیید نشده نشان می‌دهد که فاکسکان امکان جابجایی را بررسی می‌کند. در حالی که کمپانی Pegatron حتی به بررسی درخواست اپل جواب رد داده است و اظهار کرده که حتی در صورت موافقت، هزینه‌ی تولید آیفون و دیگر محصولات دو برابر و حتی بیشتر می‌شود!

اگر ترامپ واقعاً اپل را مجبور کند که محصولات این کمپانی در خاک بومی تولید شود، در این صورت قیمت محصولات یا سود سرشار اپل وضعیت وخیمی پیدا خواهد کرد.