مک‌بوک ۱۳ اینچی اپل به همراه نوار جدید لمسی موسوم به تاچ بار، یکی از اولترابوک‌های محبوب سال جدید است. مهندسین iFixit این ابزار پرطرفدار را واشکافی کرده‌اند تا برای تعمیرپذیری آن، امتیازی منطقی در نظر بگیرند. با ما باشید تا نتیجه‌ی این کنجکاوی جالب را مرور کنیم.

پس از واشکافی مک‌بوک ۱۳ اینچی ساده توسط مهندسین iFixit نوبت به مدل دیگر که Touch Bar دارد می‌رسد. این مدل هم نمایشگر ۱۳ اینچی و طراحی مشابه دارد؛ ولیکن اضافه شدن تاچ بار، احتمالاً طراحی و مونتاژ محصول را پیچیده‌تر کرده است. تاچ بار به جای کلیدهای فانکشن تعبیه شده است و جایگزین کردن برخی قطعات را دشوار و حتی غیرممکن کرده است.

مهندسین iFixit این بار هم مراحل واشکافی را با حوصله و در قالب تصاویر برای عموم آماده کرده‌اند که با مراجعه به لینک منبع می‌توانید آن را مطالعه کنید. مک‌بوک دارای تاچ بار، صرفاً به دلیل وجود تاچ بار گران‌تر نیست. باتری داخلی کوچک‌تر شده و وزن دستگاه ۲۰ گرم کمتر است و در مقابل برای خنک‌کاری، مسیرهای بیشتر و حتی یک فن دیگر اضافه شده است. در سمت راست دو پورت تاندربولت ۳ اضافه شده که چندان ارزان تمام نمی‌شود.

متأسفانه درایو SSD‌ در مدل دارای تاچ بار به برد مدار چاپی لحیم شده و در نتیجه تعویض آن به مراتب مشکل‌تر است. در مدل دارای تاچ بار درایو SSD استاندارد نبود، ولیکن تعویض آن کاملاً ساده بود.

نکته‌ی جالب توجه این است که صدای اسپیکر از سوراخ‌های مختص آن خارج نمی‌شود؛ بلکه بیشتر حجم صدا از ونت خروجی هوا در کناره‌ها بیرون می‌آید.

مهندسین iFixit با توجه به کاربرد زیاد چسب و اتصالات چسبی، لحیم شدن درایو ذخیره‌سازی روی برد مدار چاپی و دسترسی سخت به قطعاتی که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند، امتیاز تعمیرپذیری را ۱ از ۱۰ انتخاب کرده که مک‌بوک ۱۳ اینچی دارای تاچ بار را تقریباً غیرقابل‌تعمیر توصیف می‌کند. البته متخصصین و تعمیرکاران به خوبی با روش واشکافی و تعمیر این محصولات آشنا هستند.

قطعات داخلی مک‌بوک 13 اینچی دارای تاچ‌ بار