در آیفون‌های جدید، جک هدفون حذف شده و این شروع کار است. قرار است USB C که پورت متقارن و کوچکی با مشخصات جالب توجه است، جای این خروجی هدفون را به کلی بگیرد! در ادامه به جزئیات بیشتر این خبر می‌پردازیم.

در ابتدا توجه کنید که یواس‌بی نوع C از نظر ظاهر و مشخصاتی مثل ظرفیت انتقال توان الکتریکی، با USB A که نوع استاندارد و معمولی یواس‌بی است و همین‌طور USB Type B که در پرینترها و برخی محصولات دیگر کاربرد دارد و مربعی‌شکل است، متفاوت است.

یواس‌بی نوع C کوچک و متقارن است، به عبارت دیگر فرق نمی‌کند که کابل را از چه جهتی وارد پورت کنید. 

مقوله‌ی سرعت متفاوت است؛ به عنوان مثال ممکن است USB Type C با سرعت USB 2.0 در محصولات همراه پیاده‌سازی شود و تصمیم غیرمنطقی‌ای نیست؛ چرا که سرعت حافظه‌ی داخلی وسایل همراه، معمولاً بالا نیست.

و خبرهای جدید: در فروم‌های استانداردسازی و پیاده‌سازی USB بحث در مورد مشخصه‌های Audio Device Class 3.0 است؛ با این هدف که سازندگان سخت‌افزار گوشی، تبلت و حتی لپ‌تاپ و مادربورد، از پورت USB C به شکل استاندارد برای انتقال صدا استفاده کنند. قرار نیست هر تولیدکننده‌ی گوشی، هدفونی خاص تنها برای گوشی‌های خویش تدارک ببیند؛ هدف این است که هدفون‌ها و پورت‌های USB تمام وسایل، سازگاری کامل داشته باشند. درست نظیر آنچه در مورد جک هدفون رخ داد.

اولین مزیت USB C در مقوله‌ی صدا، کیفیت صدا و پردازش دیجیتال صدا توسط هدفون‌های مرغوب است. دومین مزیت به کارگیری پروتکل‌هایی برای کاهش توان مصرفی در مواقع بی‌کاری است. سومین مزیت پیاده‌سازی روش‌های تشخیص گفتار با دقت بالاتر است و در نهایت به چهارمین مزیت می‌رسیم که شاید با بهبود باتری‌ها، معنا پیدا کند: باریک‌تر شدن گوشی‌ها به علت کنار رفتن جک نسبتاً بزرگ هدفون.

ممکن است در دوران گذار از صدای آنالوگ جک هدفون به صدای دیجیتال پورت USB C کمپانی‌های مختلف هر دو نوع صدا را در محصولات خود پیاده‌سازی کنند و سپس با فراگیر شدن هدفون‌های مجهز به پورت USB C، جک هدفون به کلی کنار گذاشته شود.