در آیفون‌های جدید، جک هدفون حذف شده و این شروع کار است. قرار است USB C که پورت متقارن و کوچکی با مشخصات جالب توجه است، جای این خروجی هدفون را به کلی بگیرد! در ادامه به جزئیات بیشتر این خبر می‌پردازیم.

مطالب مرتبط با کرونا در ۷۲۴پرس

در ابتدا توجه کنید که یواس‌بی نوع C از نظر ظاهر و مشخصاتی مثل ظرفیت انتقال توان الکتریکی، با USB A که نوع استاندارد و معمولی یواس‌بی است و همین‌طور USB Type B که در پرینترها و برخی محصولات دیگر کاربرد دارد و مربعی‌شکل است، متفاوت است.

یواس‌بی نوع C کوچک و متقارن است، به عبارت دیگر فرق نمی‌کند که کابل را از چه جهتی وارد پورت کنید. 

مقوله‌ی سرعت متفاوت است؛ به عنوان مثال ممکن است USB Type C با سرعت USB 2.0 در محصولات همراه پیاده‌سازی شود و تصمیم غیرمنطقی‌ای نیست؛ چرا که سرعت حافظه‌ی داخلی وسایل همراه، معمولاً بالا نیست.

و خبرهای جدید: در فروم‌های استانداردسازی و پیاده‌سازی USB بحث در مورد مشخصه‌های Audio Device Class 3.0 است؛ با این هدف که سازندگان سخت‌افزار گوشی، تبلت و حتی لپ‌تاپ و مادربورد، از پورت USB C به شکل استاندارد برای انتقال صدا استفاده کنند. قرار نیست هر تولیدکننده‌ی گوشی، هدفونی خاص تنها برای گوشی‌های خویش تدارک ببیند؛ هدف این است که هدفون‌ها و پورت‌های USB تمام وسایل، سازگاری کامل داشته باشند. درست نظیر آنچه در مورد جک هدفون رخ داد.

اولین مزیت USB C در مقوله‌ی صدا، کیفیت صدا و پردازش دیجیتال صدا توسط هدفون‌های مرغوب است. دومین مزیت به کارگیری پروتکل‌هایی برای کاهش توان مصرفی در مواقع بی‌کاری است. سومین مزیت پیاده‌سازی روش‌های تشخیص گفتار با دقت بالاتر است و در نهایت به چهارمین مزیت می‌رسیم که شاید با بهبود باتری‌ها، معنا پیدا کند: باریک‌تر شدن گوشی‌ها به علت کنار رفتن جک نسبتاً بزرگ هدفون.

ممکن است در دوران گذار از صدای آنالوگ جک هدفون به صدای دیجیتال پورت USB C کمپانی‌های مختلف هر دو نوع صدا را در محصولات خود پیاده‌سازی کنند و سپس با فراگیر شدن هدفون‌های مجهز به پورت USB C، جک هدفون به کلی کنار گذاشته شود.