کوالکام امروز یک خبر مهم برای علاقه‌مندان به صنعت پردازنده‌های موبایل دارد. قرار است پرچم‌دار بعدی این کمپانی توسط لیتوگرافی 10 نانومتری سامسونگ تولید شود که به لحاظ مساحت و قیمت تمام شده و نیز عملکرد و مصرف باتری، بهینه‌تر است. در ادامه به جزئیات بیشتر این خبر می‌پردازیم.

کوالکام امروز نام جدیدترین تراشه‌ی خود برای گوشی‌ها و تبلت‌ها را اعلام کرد و جزئیاتی در مورد فناوری ساخت، مطرح کرد. S820 و S821 در گوشی‌های اندرویدی رده‌اول مثل ال‌جی جی 5، گوگل پیکسل و اچ‌تی‌سی 10 و ... به کار رفته و عملکرد بسیار خوبی دارد. تراشه‌ی بعدی سری 800 هم طبعاً مختص محصولات گران‌قیمت و بسیار سریع است. نام این تراشه S835 یا به صورت کامل Snapdragon 835 (تلفظ صحیح اسنپ‌دراگِن) است.

متأسفانه در مورد تعداد و سرعت هسته‌ها و همین‌طور قدرت پردازشی خام بخش گرافیک، اطلاعاتی منتشر نشده است. اما خبر مهمی در مورد ساخت تراشه منتشر شده؛ قرار است سامسونگ با لیتوگرافی جدید 10 نانومتری خود این تراشه را تولید کند. لیتوگرافی 10nmLPE سامسونگ، بنابر ادعای این غول تولید تراشه، تا ۳۰ درصد مساحت تراشه را کاهش داده و در عین حال قدرت پردازشی ۲۷ درصد بیشتر می‌شود. از طرفی ممکن است کاهش مصرف باتری در اولویت باشد؛ در این صورت توان مصرفی تراشه با حفظ عملکرد سابق، ۴۰ درصد کمتر است.

تغییر از لیتوگرافی 14 نانومتری به 10 نانومتری در صنعت پردازنده، پردازنده‌ی گرافیکی و سیستم روی چیپ (ترکیب دو پردازنده‌ی ذکر شده و دیگر پردازنده‌ها مثل پردازشگر تصویر و ...) اثر شگرفی دارد و نه تنها کوالکام و گوشی‌های اندرویدی، بلکه محصولات انویدیا، ای‌ام‌دی، اپل و ... نیز از این پیشرفت، بهره‌مند می‌شوند.

گفتنی است که تراشه‌ی S835 سریع‌تر از S820 است اما در عین حال کوچک‌تر است و توان مصرفی کمتری دارد. این تراشه را در گوشی‌های سال 2017 خواهیم دید.