بازی‌ها توسط پلی‌استیشن 4 سریع‌تر اجرا می‌شوند یا پلی‌استیشن 4 پرو؟ رزولوشن اجرای بازی به مراتب بالاتر است و در مقابل قدرت پردازنده‌ی گرافیکی هم بیشتر شده؛ اما در نهایت آیا هیچ مشکلی در اجرای بازی‌های قبلی روی کنسول جدید وجود ندارد؟ در ادامه به بررسی جالب دیجیتال فاندری و پاسخ این سوال می‌پردازیم. با ما باشید.

سونی کنسول جدید خود، پلی‌استیشن 4 پرو را با سخت‌افزار بهتر روانه‌ی بازار کرده و در حقیقت قدرت بخش گرافیک، بیش از ۲ برابر شده است تا کمکی برای اجرای بازی‌ها در رزولوشن 4K باشد. خوشبختانه بازی‌های پلی‌استیشن 4 بدون مشکل خاص توسط کنسول جدید اجرا می‌شوند و در مورد برخی عناوین، کیفیت گرافیک نیز کمی بهتر است. سونی در بهبود گرافیک به این نکته توجه کرده که سرعت اجرای بازی (با واحد فریم بر ثانیه) در حد سابق باشد؛ ولیکن تلاش سونی در برخی موارد مثمر ثمر نبوده است!

دیجیتال فاندری در بررسی سخت‌افزار جدید سونی به این نتیجه رسیده که برخی عناوین روی کنسول جدید کندتر اجرا می‌شوند و لیستی از این عناوین تهیه کرده است. بازی‌های Last of Us، Mantis Burn Racing، Skyrim و Watch Dogs 2 توسط کنسول پلی‌استیشن 4 سریع‌تر اجرا می‌شوند. بازی Deus Ex: Mankind گاهی سریع‌تر و گاهی کندتر اجرا می‌شود.

توسعه‌دهندگان بازی با تغییر تنظیمات گرافیکی و رزولوشن سرعت اجرا را در حد مطلوب نگه داشته‌اند. برخی جزئیات گرافیکی را کاهش داده‌اند، برخی سرعت اجرای بازی را روی عدد ۳۰ فریم بر ثانیه قفل کرده‌اند و برخی با حفظ کیفیت افکت‌هایی مثل سایه و نورپردازی، صرفاً به اسکیل (بزرگنمایی و مقیاس کردن) کردن تصویر پرداخته‌اند. در برخی موارد نتیجه‌ی نهایی این بوده که سرعت اجرای بازی کمتر است و در حقیقت اسکیل کردن، خود منابع پردازشی زیادی نیاز دارد که در پلی‌استیشن 4 پرو به قدر کافی موجود نیست.

دیجیتال فاندری معتقد است که در اغلب بازی‌ها، کاهش سرعت اجرا در حدی نیست که بگوییم بازی با مشکل اجرا مواجه است. سرعت اجرا در حدی است که گیمر احساس رضایت‌مندی دارد و لذا نمی‌توان این نقص را عیبی بزرگ قلمداد کرد.

احتمالاً مایکروسافت به دقت مشغول بررسی اوضاع است و می‌خواهد از این نقص کوچک، عبرت بگیرد و پیشاپیش راهی برای حل تمام مشکلات پیدا کند. در حال حاضر سونی هم متوجه مشکلات کوچک موجود شده و به دنبال علت و راه حل است.