کمپانی AMD سه تراشه‌ی جدید معرفی کرده که در کارت گرافیک‌های نسل بعدی یعنی سری 500 کمپانی‌های مختلف به کار می‌روند. در ادامه با مشخصات Vega 10 و Vega 20 و Vega 11 آشنا می‌شویم.

معماری سری 400 کارت گرافیک‌های مبتنی بر تراشه‌های AMD، پولاریس است و قرار است معماری تراشه‌های سری Vega و همین‌طور لیتوگرافی ساخت، عملکرد به ازای هر وات توان مصرفی را بسیار بهینه کند.

Vega 10 بهترین تراشه‌ی نسل بعدی است که با وجود قدرت پردازشی خام ۱۲ ترافلاپ، حد واسط GP102 و GP104 انویدیا است. این تراشه در کنار ۸ یا ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی HBM2 در کارت گرافیک‌های گران‌قیمت استفاده می‌شود. توان طراحی حرارتی کارت گرافیک‌های مبتنی بر این تراشه، ۲۲۵ وات خواهد بود.

تراشه‌ی بعدی Vega 20 است که شاید مدت‌ها بعد از Vega 10 روانه‌ی بازار شود. در حقیقت وگا 20 حاصل کوچک‌سازی تراشه‌ی Vega 10 به کمک لیتوگرافی ۷ نانومتری کمپانی گلوبال فاندریز است. این تراشه هم دارای ۴۰۹۶ پردازنده‌ی استریم بوده ولیکن سرعت کلاک بالاتری دارد؛ چرا که لیتوگرافی برتر، به معنی توان مصرفی کمتر و عملکرد بهینه‌تر است. ممکن است ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی HBM2 با پهنای باند دو برابر یعنی ۱ ترابایت بر ثانیه در کنار این تراشه به کار رود. توان طراحی حرارتی کارت گرافیک به ۱۵۰ وات کاهش پیدا می‌کند و کارت گرافیک کانکتور PCI Express 4.0 خواهد داشت.

آخرین تراشه نیز وگا 11 است. تراشه‌ای برای کارت گرافیک‌های خوش‌قیمت میان‌رده که در حقیقت جایگزین پولاریس 10 است.

معماری بعدی و نسل بعدی تراشه‌های گرافیکی این کمپانی Navi است که در سال ۲۰۱۹ روانه‌ی بازار می‌شود؛ البته اگر همه چیز طبق نقشه راه AMD پیش برود.