کمپانی AMD یکی از دو قطب تولید کارت گرافیک، کارت گرافیک‌های WX5100 و WX7100 و WX4100 را برای امور رندرینگ و مهندسی و نرم‌افزارهایی همچون Solidworks، Adobe و محصولات Autodesk نظیر مایا و 3DS Max معرفی کرد. در ادامه با این محصولات حرفه‌ای بیشتر آشنا می‌شویم.

سری WX نامی است که AMD برای کارت گرافیک‌های پیشرفته‌ی خود انتخاب کرده است و قرار است از این سه مدل در کامپیوترهایی که کاربری حرفه‌ای دارند استفاده شود. در حقیقت قدرت پردازشی این کارت گرافیک‌ها بسیار عالی است، اما در بازی‌ها عملکردی در حد قیمت خود ندارند و برای کاربردی دیگر طراحی شده‌اند.

نگرش ای‌ام‌دی این است که تدریجاً محصولات ویژه‌ی اجرای بازی با محصولات ویژه‌ی مشاغل یکسان شود و این مهم با پشتیبانی بهتر نرم‌افزاری و شکل‌گیری اکوسیستم‌های رایگان و عمومی، حاصل می‌شود. به عنوان مثال Radeon Pro، کارت گرافیک قدرتمند دو هسته‌ای این کمپانی برای توسعه‌دهندگان بازی‌های واقعیت مجازی طراحی شده بود و در اجرای بازی‌ها نیز بسیار توانمند ظاهر شد.

ای‌ام‌دی با ۳ سال ضمانت معمولی و ۷ سال پشتیبانی اضافی، اثبات می‌کند که به کیفیت و عملکرد محصولات خویش ایمان دارد. سه مدل جدید از ماه نوامبر روانه‌ی بازار می‌شود.

در این سه کارت گرافیک از تراشه‌های جدیدی که معماری پولاریس دارند، استفاده شده و نام تراشه‌ها Baffin و Ellesmere است. تراشه‌هایی با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری، معماری پولاریس، پشتیبانی از نمایشگرهای HDR با رزولوشن 5K که پورت‌های ویدیویی دیسپلی‌پورت 1.4 را پشتیبانی می‌کنند. تکنولوژی پردازش صوتی True Audio Next نیز کاربردهای خاص خود را دارد.

کارت گرافیک WX4100

کارت گرافیک WX4100 با قیمت ۴۰۰ دلار، قدرت پردازشی خام ۲.۴ ترافلاپسی دارد؛ ۱ ترافلاپس بیشتر از مدل مشابه سال پیش. توان مصرفی آن کمتر از ۵۰ وات است. ۱۰۲۴ پردازنده‌ی استریم، ۸ گیگابایت بافر ویدیویی GDDR5 و طراحی کارت گرافیک با ارتفاع نصف و همین‌طور ارتفاع کامل.

کارت گرافیک WX5100

این کارت گرافیک ۵۰۰ دلاری، قدرت پردازش خام ۳.۹ ترافلاپس دارد و توان مصرفی آن کمتر از ۷۵ وات است. ۱۷۹۲ پردازنده‌ی استریم، ۸ گیگابایت رم ویدیویی و امکانات مشابه مدل قبل از ویژگی‌های این کارت گرافیک است.

قوی‌ترین مدل WX7100 است که ۵.۷ ترافلاپس قدرت پردازشی خام دارد و در تراشه‌ی مرکزی آن، ۲۳۰۴ پردازنده‌ی استریم موجود است. مقدار رم این مدل نیز ۸ گیگابایت است. این مدل نسبت به پرچم‌دار سابق یعنی W9100 که مبتنی بر تراشه‌ی عظیم و قدرتمند فیجی بود، کمی سریع‌تر است و با این وجود توان مصرفی آن کمتر از ۱۳۰ وات است. قیمت WX7100 نیز کمتر از محصول پرچم‌دار سال پیش است: ۸۰۰ دلار که به مراتب پایین‌تر از قیمت ۴۰۰۰ دلاری پرچم‌دار سابق است.