یکی از قابلیت‌های مفید ویندوز ۱۰ این است که می‌توان ترافیک مصرفی شبکه را همواره بررسی کرد. با ۷۲۴ترفند امروز که پیرامون استفاده از ابزار مانیتورینگ ترافیک در ویندوز ۱۰ است، همراه شوید.

بیشتر سرویس‌های اینترنت در ایران به صورت محدود هستند و لذا ابزار مانیتورینگ میزان ترافیک مصرفی، یک ویژگی مفید ویندوز ۱۰ است. و اما مراحل استفاده از این ویژگی ویندوز ۱۰:

ابتدا اپلیکیشن Settings‌ ویندوز ۱۰ را با جست‌وجو به کمک کورتانا پیدا و اجرا کنید. به بخش Network & Internet و سپس تب Data usage مراجعه کنید. در سمت چپ صفحه یک حلقه نمایش داده شده که میزان ترافیک مصرفی شما در ۳۰ روز اخیر را نمایش می‌دهد.

با کلیک روی عبارت Usage details، جزئیات مصرف ترافیک یکایک اپلیکیشن‌ها نمایان می‌شود. به این ترتیب می‌توان اپلیکیشنی که ترافیک زیادی را مصرف کرده را شناسایی کرد.

اگر مرتباً به این بخش مراجعه می‌کنید، بهتر است شورت‌کاتی تهیه کنید. کافی است در نوار سمت چپ روی عبارت Data usage‌ راست کلیک کرده و گزینه‌ی Pin to Start را انتخاب کنید تا این بخش به عنوان یکی از آیتم‌های منوی استارت ویندوز، همیشه سهل‌الوصول باشد. خوشبختانه کاشی اضافه شده به منوی استارت، به صورت خودکار بروز می‌شود و ترافیک مصرفی را همواره نشان می‌دهد.

دقت کنید که ترافیک مصرفی که ویندوز نمایش می‌دهد، دقیقاً همان ترافیکی نیست که ISP‌ شما اندازه‌گیری کرده و لذا قبل از تمام شدن بسته‌های اینترنت خود، ترافیک مصرفی را به روشی دیگر مثل رجوع به وب‌سایت سرویس‌دهنده‌ی اینترنت بررسی کنید.