اپل اخیراً سه مک‌بوک جدید معرفی کرده است و طبق معمول iFixit به واشکافی محصولات جدید مشغول است. در ادامه به نظر این مرجع تخصصی در باب طراحی و تعمیرپذیری مک‌بوک پرو 13 اینچی، می‌پردازیم.

مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی سال جدید اپل با وجود تاچ بار که در مرکز توجه اپل بوده، معرفی شده است. ولیکن مدل پایه، فاقد تاچ‌بار و حتی حسگر اثر انگشت یا همان Touch ID اپل است؛ با این وجود قیمت آن ۱۵۰۰ دلار اعلام شده است. رقمی در حد یک لپ‌تاپ گیمینگ ایسوس، ام‌اس‌آی و یا ایسر.

iFixit به بررسی اندرونی مدل A1708 پرداخته است. شروع کار باز کردن ۶ پیچ ۵ وجهی است که معمولاً اپل در محصولات خویش استفاده می‌کند و پیچ‌گوشتی خاصی برای این امر نیاز است. ترک‌پد (تاچ‌پد) به راحتی جدا می‌شود و در کنار آن یک کنترلر محصول برودکام و یک الکترومگنت برای عملکرد Force Touch قرار گرفته است. باتری مدلی که تاچ‌بار دارد، ۵۴.۵ وات‌ساعتی است که ۲۷ درصد کوچک‌تر از باتری مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی سال پیش است و در مدل پایه باتری ۴۹.۲ وات‌ساعتی جا خوش کرده است.

تصویری از محتویات داخل مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی:

درایو SSD را می‌توان جایگزین کرد! و این یک خبر خوب برای علاقه‌مندان به سرعت است؛ چرا که درایوهای SSD در استفاده‌ی سنگین، زودتر از هارددیسک خراب می‌شوند. اپل از درایو ساخت سندیسک استفاده کرده و البته کنترلر SSD که نقش اساسی در سرعت آن دارد، ساخت اپل است. رم LPDDR3 به کار رفته، محصول SK Hynix کره است که به تولید رم‌های مرغوب شهرت دارد. بخش جالب دیگر جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون است که به صورت ماژولار طراحی شده و به راحتی تعویض می‌شود.

مراحل واشکافی از نگاه iFixit و متخصصین، دشوار است. به همین جهت امتیاز تعمیرپذیری فقط ۲ از ۱۰ را برای این محصول زیبا در نظر گرفته‌اند. اشکالاتی که مطرح شده شامل موارد زیر است:

  • اتصال باتری به بدنه به کمک چسب به مقدار فراوان
  • حافظه‌ی رم به مادربورد لحیم شده که ارتقاء را دشوار می‌کند
  • درایو SSD تعویض‌شدنی است؛ اما از محصولی خاص استفاده شده است