کوالکام تاکنون سه نسل از تکنولوژی شارژ سریع را معرفی کرده است. Quick Charge 3.0 با حداکثر توان ۱۸ وات، باتری گوشی‌ها را شارژ می‌کرد و اکنون نسل چهارم از راه رسیده است. در ادامه با مشخصات این تکنولوژی جدید آشنا می‌شویم.

در روش کوالکام، تراشه‌ی مرکزی و مدارات توانی گوشی، می‌توانند جریانی بیش از حد متعارف و همین‌طور ولتاژی بیش از حد متعارف از پورت USB دریافت کرده و با تبدیل ولتاژ به مقدار مطلوب باتری‌ها که معمولاً ۴.۲ ولت است، امر شارژ را با سرعتی بالاتر از حد معمول انجام دهند. در شارژ سریع ۴، حداکثر توان الکتریکی که چیزی جز حاصلضرب ولتاژ و جریان ورودی نیست، باز هم بیشتر شده که در حقیقت پاسخی است به روش رقبای چینی!

کمپانی Oppo مدت‌ها پیش شارژری عرضه کرد که ۲۰ وات توان در اختیار گوشی می‌گذارد و نام این روش VOOC است. هوآوی هم در تکنولوژی Super Charge خود، حداکثر توان الکتریکی را به ۲۲.۲ وات رسانده است و چه بسا اگر باتری‌ها هم پیشرفت شگرفی داشتند، اکنون ارقامی عجیب به عنوان رکورد گینس ثبت شده بود. شارژ سریع ۳.۰ با توان بالای خود می‌تواند برخی گوشی‌ها را تا ۸۰ درصد ظرف مدت ۳۵ دقیقه شارژ کند و اکنون نوبت شارژ شدن در کمتر از ۳۰ و حتی ۲۰ دقیقه است.

کوئیک چارج (تلفظ اصلی شارژ) نسل چهار، می‌تواند با ولتاژهای مختلفی به شارژ کردن باتری بپردازد. ولتاژ ۵ ولت با جریان ۴.۷ الی ۵.۶ آمپر و ولتاژ ۹ ولت با جریان ۳ آمپر؛ اشاره‌ای به ۱۲ و ۲۰ ولت نشده است. به این ترتیب توان شارژ شدن به ۲۸ وات افزایش یافته است. احتمالاً تبدیل ولتاژ بالا به ولتاژ ۴.۲ ولتی باتری، کار مشکلی است و گرمای زیادی ایجاد می‌شود؛ اگر این مشکل مطرح نبود، ولتاژ می‌توانست بسیار بالاتر باشد و به این ترتیب کاربر هزینه‌ی کمتری برای کابل قوی (جریان بالا کابل را داغ و خراب می‌کند؛ اما ولتاژ بالا، چندان مشکلی ایجاد نمی‌کند) کنار می‌گذاشت.

کوالکام در شارژ سریع 4.0 از سبک اپو و هوآوی که استفاده از ولتاژ ۵ ولت است و در مقابل جریان الکتریکی افزایش یافته، استفاده کرده. جالب است بدانید که هوآوی در سوپر چارج خود ولتاژ شارژر را به کمتر از ۵ ولت کاهش داده تا نیازی به تبدیل ولتاژ و ایجاد گرمای اضافی نباشد.

در شارژ سریع 4.0، ویژگی INOV که مخفف Intelligent Negotiation of Optimum Voltage است و قبلاً در نسل سوم مطرح شده بود نیز پیاده‌سازی شده است. INOV به معنی ارتباط هوشمندانه برای انتخاب ولتاژ بهینه است؛ به این معنی که ولتاژ با توجه به باتری و میزان شارژ آن و به صورت هوشمندانه انتخاب می‌شود.

شارژ سریع 4.0 توسط تراشه‌های جدیدی مثل S830 پشتیبانی می‌شود و البته سازنده‌ی گوشی می‌تواند از آن استفاده نکند و روش خاص خود را پیاده‌سازی کند.