شاید شما هم در مورد درخت عجیبی که بخش اعظم گل‌هایش به جای شاخه‌ها، روی تنه آن قرار گرفته‌اند، چیزهایی شنیده باشید. اما آیا هرگز در مورد درختی که میوه‌هایش مستقیماً روی تنه آن رشد می‌کنند نیز چیزی شنیده‌اید؟ برای آشنایی بیشتر، در ادامه‌ی این مطلب همراه ما باشید.

«جابوتیکابا»(Jabuticaba) ، که به نام درخت «انگور برزیلی» نیز شناخته می‌شود، گونه‌ای منحصر بفرد گیاهی است که در گوشه و کنار قاره‌ی آمریکای جنوبی یعنی کشورهایی همچون برزیل، پاراگوئه، بولیوی و آرژانتین مشاهده می‌شود. در نام گذاری این درخت از زبان مردمان بومی «توپی» (Tupi) که ساکن برزیل هستند، استفاده شده است. این نام ترکیبی است از دو واژه «جابوتی»(Jabuti) ، به معنای لاک پشت و «کابا»(Caba) ، به معنای «مکان» یعنی در کل نام آن به معنی جایی است که بتوان در آنجا لاک پشت پیدا کرد.

برخلاف سایر درختان، میوه‌های این درخت را می‌توان مستقیماً از روی تنه‌ی آن جدا و میل کرد؛ البته این ویژگی به دلیلی به این گونه‌ی خاص گیاهی اهدا شده است. در واقع جابوتیکابا برای حفظ بقا، دست به ابتکاری جالب توجه زده و برای حیواناتی که قادر به بالا رفتن از درختان نیستند نیز امکانی مناسب برای دست‌یابی به میوه‌های خود قرار داده است. بدین صورت حیوانات به میوه‌ها دسترسی داشته و آنها را می‌خورند و از این طریق دفع مدفوع، دانه‌ها را در مسافت‌هایی بسیار دورتر از درختان والد پخش کرده و به حفظ گونه و بقای این درختان کمکی شایان می‌نمایند.

میوه‌های این درخت به رنگ بنقش تیره و روشن بوده و بسیار آبدار هستند. این میوه‌ها را می‌توان هم به صورت تازه مصرف کرد و هم از آنها در تهیه ژله و نوشیدنی‌ها استفاده کرد. میوه‌ی خشک آن برای درمان آسم بسیار کارآمد و مفید بوده و دانشمندان امیدوارند مصارف درمانی آن را در مقابله با سرطان نیز به صورت تجربی به اثبات برسانند؛ چرا که در طی بررسی‌های انجام شده، مشخص شده که تعداد زیادی ترکیبات ضد سرطانی در این میوه موجود است که می‌توان از آنها برای درمان انواع این بیماری استفاده کرد.

اگر چه به نظر می‌رسد این درخت هم در مقابل تعدادی از آفات و بیماری‌های گیاهی آسیب پذیر است، اما قدر مسلم تکامل همچنان مسیر خود را خواهد پیمود؛ چرا که این درخت قادر است خود را با هر شرایطی تطبیق داده و به حیات خود ادامه دهد.

به هر روی به نظر می‌رسد طبیعت هنوز هم چیزهای زیادی برای شگفت‌زده کردن ما در آستین دارد. امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.