اگر کارت گرافیک EVGA سری 10 خریده‌اید، به هوش باشید که کارت گرافیک شما ممکن است به زودی خراب شود! در ادامه به جزئیات این خبر و علت خرابی مدل‌های GTX 1060 و GTX 1070 و GTX 1080 می‌پردازیم.

کمپانی EVGA از جمله تولیدکنندگان برتر کارت گرافیک است و معمولاً سیستم خنک‌کاری و مدار رگولاتور کارت گرافیک را به نحو احسن طراحی می‌کند. اما به هر حال تمام کمپانی‌های بزرگ کم و بیش گرفتار اشتباهات کوچک و گاهی بزرگ می‌شوند. این بار EVGA مثال این جمله است و سه مدل رده‌اول سری 10، با مشکل روبرو شده‌اند.

EVGA در سیستم خنک‌کاری ACX 3.0 تلاش خود را کرده تا دمای هسته‌ی کارت گرافیک در پایین‌ترین سطح ممکن باشد. حین اجرای بنچ‌مارک سنگین Furmark دما حدود ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است و سرعت فن هم فقط ۳۰ درصد سرعت حداکثری آن است. با چنین توصیفی مشخص است که کولینگ جدید بسیار توانمند است.

اما مشکل کجاست؟

مشکل در خنک‌کاری PWM و ماژول‌های حافظه است. در آزمون‌هایی که اخیراً برگزار شده، دمای این بخش‌ها در حد مرزی است و به زحمت طبق شرایط کاری تعریف شده از سوی سازنده‌ی قطعه است. با چنین دمایی طبعاً عمر مفید قطعات کمتر از معمول خواهد بود و کارت گرافیک به درستی فعالیت نمی‌کند و حتی از کار می‌افتد.

EVGA با درک مشکل پیش آمده، دو راهکار پیشنهاد کرده است. راهکار اول استفاده از خدمات پس از فروش است و راهکار دوم یک بروزرسانی بایوس کارت گرافیک برای تغییر سرعت دورانی فن و در نتیجه افزایش گردش هوا و خنک‌تر کار کردن کارت گرافیک. در روزهای آتی بروزرسانی بایوس در اختیار عموم قرار می‌گیرد و بهتر است در اولین فرصت، برای بروزرسانی اقدام کنید.

تصویر زیر کارت گرافیک‌هایی است که بروزرسانی بایوس را دریافت می‌کنند:

بروزسانی بایوس کارت گرافیک‌های EVGA برای حل مشکل داغی PWM و حافظه

ناگفته نماند که تعداد موارد خرابی که گزارش شده بسیار کم است و در حقیقت شرایط کاری حافظه و PWM همان‌طور که گفته شد، در حد مرزی است و نه وخیم. اما بهتر است سهل‌انگاری نکنید و کارت گرافیک چندصددلاری خود را روانه‌ی بیمارستان نکنید.