مقام معظم رهبری در جریان دیدار با اهالی فرهنگ و شاعرانی از کشورهای مختلف، گفتند: «توقف و تصور رسیدن به ایستگاه آخر برای شاعران سمی مهلک و کشنده است».

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، مقام معظم رهبری همزمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع) در جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و ادب خطاب به شاعران، گفتند: شاعران از ظرفیت بالایی برای شکوفایی برخوردارد و توقف و تصور رسیدن به ایستگاه آخر برای یک شاعر همانند سمی مهلک و کشنده است.

در این جمع شاعرانی از کشورهای هند، افغانستان و ترکیه و شاعران پیشکسوت و جوان ایرانی با رهبر انقلاب دیدار  و در مقابل رهبری اشعار و سروده های خود را  قرائت کردند.

 آیت‌الله خامنه‌ای، شعر کشور را پیش رونده ارزیابی و نسبت به آن ابراز خرسندی کردند و گفتند: شعر یک  «ثروت ملی» است که بعد از انقلاب مسیری همسو با اهداف انقلاب را دنبال می‌کند.

ایشان غالب شعر در دوره‌های پیش از انقلاب را در خدمت مفاهیمی غیر از بیداری ملی برشمردند و افزودند: هنرمندان مدعی نواندیشی و نوگرایی آن زمان هیچ خدمتی به تجددخواهی صحیح و پیشرفت کشور نمی‌کردند.

رهبری پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز دوران جدید برای شعر دانستند و تصریح کردند: با آغاز این دوران جوانان و شاعران زیادی با سرودن اشعار غنی ضمن بصیرت افزایی در خدمت کشور، از انگیزه بالایی برخوردار شدند و هم اکنون دایره این نوع شاعران روبه فزونی است و خوشبختانه در راستای اهداف انقلاب، پیشرفت کرده است.

مقام معظم رهبری با بیان اینکه گزارش هایی از شخصیت های برجسته ملی با تنبلی و کوتاهی مواجه شده است، گفتند: دوست و دشمن از شخصیتی همانند امام خمینی (ره)، به عظمت یاد می‌کنند؛ ولی تاکنون چند کتاب در خصوص شخصیت عظیم ایشان نوشته شده است؟

ایشان خطاب به شاعران، توصیه کردند که حوادث اخیر سوریه، مدافعان حرم و قضایای مهم عراق در خور سرودن هزاران شعر است و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

ایشان ادامه دادند: چرا مردم باید از اهداف آمریکایی ها در عراق بی خبر باشند و ندانند که چگونه سرشان به سنگ خورد؟ این قضیه که چگونه «عراقِ صدّام» به «عراقِ شهید حکیم» تبدیل شد؟ بسیار مهم است.

رهبری طی توصیه ای به شاعران از آنها خواست تا به «منظومه‌سازی» از موضوعات و برخی مسائل عجیب دنیای امروز را در قالب «هجو» مورد توجه قرار دهند.

ایشان اضافه کردند: پیامبر نیز از شاعران صحابه خود خواستند که مشرکان را هجو کند و امروز رقص شمشیر «جاهلیت مدرن» در کنار «جاهلیت قبیلگی» و قرار گرفتن کشور عربستان در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، نیاز جدی به هجو دارد.