دیوار ندبه مقدس‌ترین مکان یهودیان است که آنها عرایضشان رابادست چپ درداخل دیوارمذکورقرارمیدهند و سالانه بیش از یک میلیون تکه کاغذ لابلای درز‌های این دیوار قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724،دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سفرش به سرزمین‌های اشغالی تنها به تهدید و لفاظی علیه ایران نپرداخت، بلکه وی به همراه خانواده‌اش سری هم به دیوار معروف به "ندبه" زد و به رسم متداول یهودی‌ها در حالیکه کلاه کیپا سیاه بر سر گذاشته بود در آن دیوار، عریضه گذاشت. اعضای خانواده او نیز در مقابل این دیوار حاضر شدند و به نقل از برخی منابع خبری حتی یکی از اعضای معروف خانواده رئیس جمهور آمریکا نیز در مقابل این دیوار اشک ریخت!

دیوارندبه

 

دیوارندبه

دیوار

اما دیوار "ندبه" که به آن دیوار "غربی" نیز می‌گویند و مسلمانان آنرا دیوار "بُراق" می‌نامند، یکی از مکان‌هایی است که صهیونیست‌ها دعاوی مخدوش و غیرمستند تاریخی خود را به آنجا نیز تسری داده‌اند؛ این دیوار بر روی تپه «موریا» در شهر اورشلیم قرار دارد و تنها قطعه باقی مانده از معبد حضرت سلیمان است.

یهودیان معتقدند، دیوار ندبه بخش باقی‌مانده از دیوار هیکل سلیمان یا معبد باستانی یهودیان است که در اورشلیم بنا شده بود و بعد‌ها توسط رومی‌ها، ویران شد.

وجه تسمیه این دیوار آن است که یهودیان در روزهایی خاص در هفته در مقابل آن جمع می‌شوند و بر ویرانی آن که قسمتی از دیوار غربی مسجدالاقصی است شیون و زاری یا ندبه می‌کنند. البته دعا کردن و نالیدن با صدای بلند در کنار دیوار ندبه در انحصار مردان است و زنان حق ندارند در مقابل این دیوار با صدای بلند دعا بخوانند.

دیوارندبه

دیوار ندبه مقدس‌ترین مکان برای یهودیان محسوب می‌شود؛ این دیوار را می‌توان به نوعی قبله یهودیان نیز دانست؛ عمل خاصی که در مقابل این دیوار صورت می‌گیرد آن است که فرد دست راست خود را به دیوار تکیه می‌دهد و تکه کاغذی موسوم به عریضه را با دست چپ در شکاف‌های آن دیوار قرار می‌دهد؛ سالانه بیش از یک میلیون تکه کاغذ لابلای درز‌های این دیوار قرار میگیرد.

دیوارندبه

نتانیاهو پیش از عزیمت ترامپ به اراضی اشغالی طی جشنی با حضور شهرک‌نشینان غاصب ضمن اینکه تصریح کرد «قدس پایتخت اسرائیل بوده و همیشه پایتخت خواهد ماند»، اعلام داشت «هیکل سلیمان همیشه تحت حاکمیت اسرائیل خواهند ماند». منظور از هیکل سلیمان، معبد باستانی مستقر در پرستشگاه اورشلیم است که دیوار ندبه نیز بخشی از آن محسوب می‌شود.

دیوار

اما بازدید ترامپ و خانواده‌اش از دیوار ندبه و دعاگذاری آن‌ها در این دیوار مختص یهودیان را می‌توان به نوعی تلاش هیئت حاکمه جدید آمریکا برای انتقال پایتخت آمریکا در اراضی اشغالی از تل آویو به بیت المقدس (اورشلیم) دانست؛ ترامپ در آغاز ورودش به کاخ سفید به انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل آویو به بیت‌المقدس اصرار داشت.

دیوار

صهیونیست‌های غاصب بر مبنای دعاوی مخدوش تاریخی، بیت‌المقدس را پایتخت خود می‌دانند و اصرار دارند که کشورهای جهان بویژه غربی‌ها سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس که آن‌ها آنرا اورشلیم می‌خوانند، منتقل کنند؛ این امر از آن جهت که برای کشورهای دنیا تبعات مادی و معنوی بیشماری دارد و از منظر آن‌ها روند صلح را مخدوش می‌سازد، بایکوت شده است؛ اما ترامپ قصد داشت تابوشکنی کند و پایتخت آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس انتقال دهد و با این کار به ادعای صهیونیست‌ها مبنی بر پایتخت بودن اورشلیم، رسمیت بخشد.

اما ظاهرا در آخرین تصمیم گیری ترامپ به سبب مخالفت اعراب و برخی دول غربی و همچنین هزینه سرسام آور احداث سفارتخانه در بیت المقدس، تعجیل خود برای انتقال پایتخت آمریکا در سرزمین‌های اشغالی را کنار گذاشته است؛ هر چند اعلام داشته که در مقاطع بعدی آن ایده را اجرایی خواهد کرد.