سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه از مشارکت ۷۳ درصدی مردم در انتخابات خبر داد و افزود: «این مشارکت به ترامپ و دوستانش فهماند دیگر نمی‌توانند به زور با این کشور سخن بگویند».

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، آصفی سخنگوی اسبق وزارت امورخارجه و محسن کوهکن نماینده مجلس شورای اسلامی  30 اردیبهشت در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی حضورملی و آینده ساز ایران اسلامی پرداختند.

خیلی از کشورهای منطقه اساسا چنین انتخاباتی را ندارند

آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه  با اشاره به اینکه بنده رای خود را به دلیل شلوغ بودن صف های  تهران در روستای مبارک آباد تهران به صندوق انداختم  گفت: در میان کشورهای منطقه جایی را سراغ ندارم که چنین انتخاباتی برگزار شود به طوری که خیلی از کشورهای منطقه اساسا چنین انتخاباتی را ندارند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه  با بیان اینکه چنین  مشارکت 73 درصدی مردم در انتخابات در دنیا بی نظیر است اظهار داشت: کشورها اقتدار ملیشان را از قدرت نظامی ، اقتصادی و مشروعیت نظام می گیرند لذا حضور مردم ، اقتدار نظامی و اقتصادی  سه مولفه اقتدار کشورها به حساب می آید.
آصفی با اشاره به اینکه این مشارکت مردم پیام روشنی را به دنیا می دهد گفت: کشورهای دنیا دوست دارند مشارکت مردم ایران در انتخابات کم تر شود ولی این امر محقق نشد به طوری  که اکثر سیاستمدران و روزنامه های غربی در میدان بازی جمهوری اسلامی از این میزان مشارکت عصبانی بودند، وقتی دولتی چنین پشتوانه گسترده مردمی دارد در ابعاد بین الملل از موضع قدرت صحبت می کند و این بسیار مهم است و از سوی دیگر این حضور مردم در انتخابات این پیام را می دهد که ایران از چنین قدرتی برخوردار است.

وی  با اشاره به اینکه مردم به ندای  مقام معظم رهبری لبیک گفتند و سبب افزایش قدرت ملی و منطقه ای شدند افزود: سفر ترامپ به عربستان  معنای خاص  مهمی داشت  که همزمان با انتخابات ایران صورت گرفت.

محسن کوهکن نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات گفت: بنده رای خود را در کنار حرم حضرت  معصومه به صندوق رای انداختم و باید از داوطلبین انتخابات شوراها قدردانی کرد که به صحنه آمدند و فعال بودند.

وی با بیان اینکه در زمان مناظرات مطالبی گفته شد که ممکن است برخی افراد دل خور شده باشند اما این موضوع باعث  نشد که مردم از سرنوشت خود غافل شوند لذا مردم در تعیین سرنوشت شان موثر هستند تصریح کرد : مقوله امنیت را باید در میان کشورهای منطقه دید ، در چنین منطقه ای انتخاباتی برگزار شد که مردم از ماه ها قبل روز انتخابات را می دانستند و طبیعی بود که دشمنان دست به کار شوند اما نقشه های آنها نقش برآب شد، غربی ها از اساس و بنیاد با این نظام مخالف هستند. 

در ادامه آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه شرکت گسترده ایرانیان خارج از کشور را نباید نادیده گرفت گفت: وقتی صف ایرانیان پشت کنسول گری یا جلوی سفارت بسته می شود برای دیپلمات ها بسیار غرور آفرین است وحضور ایرانیان خارج از کشور در انتخابات باعث سربلندی ایران می شود.

وی با بیان اینکه دوره رقابت ها تمام و دوره رفاقت ها شروع شده گفت: شرکت هفتاد درصدی مردم پای صندوق های رای به ترامپ و دوستانش فهماند که نمی توانند با این کشور با زبان زور حرف بزنند ضمن اینکه این حضور گسترده مردم باعث خواهند شد که دیپلمات‌های ما بهتر بتوانند منافع ملی کشور را تامین کنند و کشورهای غربی نیز دندان طمع خود را خواهند کشید.

کوهکن نیز با تاکید بر اینکه مقوله  امنیت ناشی از اقتدار و توانمندی نظام و حاکمیت است گفت: علی رغم اینکه مردم خیلی جدی به عرصه انتخابات ورود پیدا کردند اما هیچ حرکت ساختارشکنانه و تعرضی را از سوی نامزدها و طرفداران آن ها شاهد نبودیم.

وی ادامه داد: علی رغم موجود مشکلات اقتصادی ، بیکاری و ایراداتی که به مسئولین وارد است بیش از هفتاد درصد مردم پای صندوق های رای آمدند و با این حضور خود اعلام کردند که امیدوار به این سرزمین هستند و از این نظام حمایت خواهند کرد.

آصفی نیز در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم در عرصه سیاست خارجی موفق شویم باید سه اصل راهبردی عزت، حکمت و مصلحت را رعایت کنیم اظهار داشت: این سه اصل سه پایه سیاست خارجی و سه پایه رفتاری ما در روابط بین الملل است و تصور می کنم که از ابتدای انقلاب نیز برهمین مشی حرکت کرده ایم.

وی افزود: در بحث هسته ای و مسئله سوریه آنچه که باعث پیروزی ما شد اقتدار ما بود البته در بحث هسته ای علی رغم زحمات زیاد تیم هسته ای توانمندی هسته ای ما باعث شده که بتوانیم در مقابل قدرت های جهانی بایستیم چراکه آن ها نگران بودند اگر به تفاهم نرسند دیگر نمی توانند ایران را کنترل کنند.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه حضور حداکثری مردم در عرصه دیپلماسی اعتماد به نفس زیادی ایجاد خواهد کرد گفت: مردم علی رغم مشکلات اقتصادی و کمبودها در انتخابات حضور پیدا کردند و این امر کار دولت را سنگین تر می کند.

مجلس با کابینه دولت منتخب ، کارشناسانه و غیر سیاسی برخورد خواهد کرد

کوهکن نیز با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی هیچ پیش داوری نسبت به نتیجه انتخابات نداشت گفت: این یک افتخار برای مجلس است که کمک می کند  فضای منطقی ، آرام و معقول تری نسبت به دولت منتخب پیش آید و پیش بینی می کنم مجلس با کابینه ای که رئیس جمهور معرفی خواهد کرد کاملا کارشناسانه و غیر سیاسی برخورد خواهد کرد