در پنجمین روز تحصن ائمه جمعه و طلاب استان خراسان جنوبی در اعتراض به سخنان ضد ارزشی استاندار این استان، ۱۵ نماینده مجلس در تذکری به رحمانی فضلی خواستار عزل فوری پرویزی شدند.

۱۵ نماینده در تذکری به وزیر کشور خواستار برکناری و عزل فوری استاندار خراسان جنوبی به علت عدم پایبندی به موازین شرعی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر در پایان جلسه علنی روز یکشنبه  تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور در جلسه علنی امروز مجلس (۲۲ اسفندماه ۹۵۵) از سوی هیأت رئیسه قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است:

رضا شیران، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی،‌ علی‌اصغر یوسف‌نژاد و اکبر رنجبرزاده نمایندگان مشهد، ساری و  اسدآباد به وزیر نفت در مورد افزایش قیمت گاز مصرفی خانگی علی‌رغم ممنوعیت افزایش قیمت حامل‌های انرژی (گاز) تذکر دادند.

محمدرضا امیرحسن‌خانی نماینده مردم طبس به وزیر کشور ضرورت توجه جدی به دغدغه‌های نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان جنوبی و ائمه محترم جمعه و جماعات و روحانیت استان را متذکر شد.

محمدجواد ابطحی، فرهاد فلاحتی و نظر افضلی،‌ احمد سالک و سید جواد ساداتی‌نژاد در تذکری به وزیر کشور خواستار برکناری و عزل فوری استاندار خراسان جنوبی به علت عدم پایبندی به موازین شرعی شدند.

یحیی کمالی‌پور نماینده مردم جیرفت در تذکری به وزیر صنعت عنوان کرد ضعف توان مدیریتی و نظارتی باعث فلج شدن بخش صنعت، معدن و تجارت شده است.

۱۵ نماینده در تذکری به وزیر کشور خواستار برکناری و عزل فوری استاندار خراسان جنوبی به علت عدم پایبندی به موازین شرعی شدند.

 بیانیه طلاب در پنجمین روز از تحصن اعتراضی/ حامیان جناحی خاص به دنبال پروژه دوقطبی‌سازی در آستانه انتخابات هستند

تحصن‌کنندگان و مردم بیرجند در مراسم شب گذشته در مدرسه  سفیران هدایت با قرائت بیانیه‌ای از رفتار دوگانه صدا و سیمای استان به خاطر پخش سخنان استاندار در جلسه شورای اداری و عدم پخش تحصن ائمه جمعه و روحانیون استان بعد از چهار روز انتقاد کردند.

در این بیانیه آمده است: امروز مواضع برخی از مسؤولان لکه ننگی بر پیشانی این استان شده‌ است که امت حزب‌الله و در رأس آن علما، ائمه جمعه و جماعات و نیروهای متدین از کنار این هنجارشکنی بی‌تفاوت نخواهند گذشت.

این بیانیه می‌افزاید: اظهارات جناب استاندار در جمع هنرمندان حول این محور که رقص زن و مرد لطمه‌ای به دین وارد نمی‌کند و این‌که اماکن چه‌کاره است (توهین به نیروی انتظامی) این شائبه را در اذهان عمومی تقویت می‌کند که وی به نمایندگی از جریان و جناح خاصی به دنبال پروژه دوقطبی‌سازی جامعه به منظور نیل به مقاصد انتخاباتی یا زمینه فتنه‌ای دیگر در مرکز استان و شهرستان‌ها می‌باشد چراکه این گفته ایشان که «من پست و مقام خود را کنار گذاشته‌ام و نگران پست و مقام نیستم و این‌ها را میگویم» نشان از عمدی بودن این کار دارد و اغراض خاصی را دنبال می‌کند.

متحصنین در ادامه بیانیه آورده‌اند: متأسفانه این هنجارشکنی جنگ فرهنگی علیه فرهنگ اصیل و امنیت استان خراسان جنوبی تلقی می‌شود و این فاجعه دردناک دل همه علما و روحانیت و متدینین استان را جریحه‌دار کرده و منجر به اعتراض ائمه جمعه و جماعات شد که بعد از 20 روز از این سخنان و عدم عذرخواهی ایشان تحصن علما و متدینین را در پی داشت.

در این بیانیه تاکید شده است: امروز استاندار در سخنانی گفت «اگر این شائبه ایجاد شده حاضرم عذرخواهی کنم» لذا باتوجه به مستندات موجود و از طرفی دهن‌کجی برخی از رسانه‌ها و توهین به متحصنین و حمایت حضرات آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی(حفظهم الله تعالی) از این حرکت انقلابی از ریاست محترم جمهور که خود از روحانیون و حقوق‌دانان می‌باشد و منشور حقوق شهروندی را رونمایی کرده‌اند می‌خواهیم به دغدغه‌های مردم و متدینین این استان رسیدگی کنند و تنها راه مقابله و پاسخ به عناصر مشکوک و فتنه‌گر عزل و برکناری استاندار می‌باشد و تا خواسته محقق نشود تحصن ادامه خواهد داشت.

حمایت آیت‌الله نوری همدانی از متحصنین/ برخی استانداران به جای رفع مشکلات معیشتی مردم به دنبال حاشیه‌سازی هستند

این مرجع تقلید در دیدار نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه استان خراسان جنوبی مقیم قم از تحصن‌کنندگان این استان در پی سخنان نسنجیده استاندار این استان، حمایت کرد.

این مرجع تقلید ضمن انتقاد از بی توجهی مسؤولان به خواسته متحصنان، تصریح کرد: امروز مردم از آسیب های اجتماعی و مشکلات معیشتی و اقتصادی به شدت رنج می‌برند و نیاز است تا حمایت های لازم از آن ها صورت بگیرد، اما متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی استانداران به جای حل مشکلات معیشتی مردم به دنبال حاشیه سازی هستند.

 آیت‌الله نوری همدانی ضمن تاکید مجدد بر حل مشکلات اقتصادی و پیگیری مطالبات معیشتی مردم به اعتراض طلاب خراسان جنوبی علیه استاندار این استان اشاره کرد و گفت: حمایت از علما و روحانیان امری ضروری است، ما نیز از آن ها حمایت خواهیم کرد و این حرکت انقلابی باید همچنان ادامه یابد.

وی تاکید کرد: سخنان نسنجیده و حاشیه دار استاندار خراسان جنوبی پذیرفتنی نیست، استانداران به جای حاشیه سازی، دغدغه ها و گلایه های مردم را در اولیت کاری خود قرار دهند.

این مرجع تقلید همچنین به سابقه تاریخی مردم متدین و ولایتمدار خراسان جنوبی اشاره کرد و اظهار داشت: در طول تاریخ مردم این استان به عنوان افرادی انقلابی و متدین شناخته شده اند و همچنان نیز در این راه استقامت دارند و در مسائل دینی و مذهبی نیز پیشگام بوده‌اند.