به دنبال سخنان هنجار شکنانه استاندار خراسان جنوبی، این استان در هفته‌های اخیر روزهای ملتهبی را به خود دیده است. تا جایی که روحانیون و امامان جمعه استان با برگزاری تحصن و تحریم نماز جمعه خواستار عزل وی برای پایان تحصن‌ها شده‌اند. اگر چه این اعتراضات پای معاون وزیر کشور را نیز به استان باز کرد، ولی حمایت مراجع تقلید از جمله آیت‌الله وحید خراسانی از متحصنین، از عمق اهمیت و وخامت اوضاع خبر می‌دهد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، به دنبال سخنان اخیر استاندار خراسان جنوبی، در خصوص بلامانع بودن «رقص زن و مرد» و اظهارات جنجالی دیگر وی در جمع هنرمندان، طلاب و فضلای این استان در راستای عزل و برکناری وی تحصن کردند.

ائمه جمعه خراسان جنوبی نیز اعلام کرده‌اند تا برکناری استاندار خراسان جنوبی تحصن را لغو نخواهند کرد.

همچنین در پی این تحصن، مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور پنجشنبه شب و بعد از نماز مغرب و عشاء در بین تحصن کنندگان برای رسیدگی به وضعیت موجود حاضر شد.

همچنین طلاب و فضلای بومی مقیم قم در پی حمایت از تحصن امامان جمعه و روحانیون بیانیه‌ای را صادر کردند.

در این بیانیه آمده است:

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری جریانی در داخل کشور به دنبال دوقطبی‌سازی‌هایی در ساحت‌های مختلف است، این جریان از هر فرصتی برای دستیابی به این هدف بهره می‌گیرد، اظهارات نسنجیده نماینده عالی دولت در استان خراسان جنوبی را باید در همین جهت ارزیابی کرد.

امام جمعه فردوس: آقای استاندار به جای رقص برای معیشت مردم گریه کند

امام جمعه فردوس به عنوان سخنگوی متحصنین در جمع متحصنین در حوزه علمیه‌ی معصومیه بیرجند تصریح کرد: جناب آقای استاندار گفته‌اند رقصیدن زن و مرد خیلی به اسلام لطمه نمی‌زند، اگر گوش به حرف آیت‌الله یعقوبی نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی می‌دادید و دست از این نسنجیده‌گویی برمی‌داشتید کار به اینجا نمی‌کشید که در بعضی شهرها علیه شما شعار "استعفا استعفا" داده شود و علیه شما شعار "مرگ بر منافق" داده شود و درخواست عزل شما را از وزارت کشور بدهند.

حجت‌السلام والمسلمین بابایی بیان کرد: با این رفتار استاندار ما به این نتیجه رسیده‌ایم که آنها به شدت اعصابشان به هم ریخته شده زیرا اگر اینگونه نبود برای حفظ آبرویشان هم که شده قطعا استان را ترک می‌کردند.

وی ادامه داد: اینجا جایی نیست که نماینده عالی دولت عزت داشته باشد و با این بی‌احترامی‌ها و آن یاوه‌گویی‌ها بتواند بماند، این  انسان اگر از خجالت بمیرد جا دارد تا چه رسد به استعفا و خداحافظی.

بابابی خاطرنشان کرد: برخورد ناسالم با نیروی انتظامی، برخورد ناسالم با زنان و برخورد ناسالم با ائمه جمعه و از همه مهمتر برخورد ضعیف و احمقانه با نماینده ولی فقیه که نماینده رهبرمان در استان هست اینها همه مواردی هستند که باعث ناراحتی و نگرانی ما شده‌اند.

تحصن تا اعلام موضع وزارت کشور ادامه خواهد داشت

مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی گفت: استاندار خراسان جنوبی باید پاسخگو باشد و تحصن تا اعلام موضع وزارت کشور همچنان ادامه  دارد.

حجت‌الاسلام محسن مشرفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند در حاشیه تحصن امامان جمعه و مدیران حوزه‌های علمیه استان خراسان جنوبی اظهار داشت: وقتی سخنانی از یک مسئول بلند پای نظام شنیده شود که مخالف با احکام شرعی است به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

وی با بیان اینکه همه مسلمانان در دنیا چه سنی و چه شیعه، چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا روی مبانی دینی خود حساسیت دارند، افزود: سخنان استاندار خراسان جنوبی قابل پذیرش نیست.

آیت الله وحید خراسانی: تحصن ثابت قدم باشد؛ با رئیس جمهور صحبت می کنم

حجت الاسلام والمسلمین صدرالدین عارفی مدیر حوزه علمیه سفیران هدایت بیرجند گفت: در سومین روز از تحصن علما و ائمه جمعه، آیت الله وحید خراسانی طی یک تماس تلفنی با مدیر حوزه علمیه سفیران هدایت بیرجند، گفت:  تحصن کنندگان خراسان جنوبی ثابت قدم باشند و با رئیس جمهور صحبت می کنم.

گفتنی است پیش از این آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در واکنش به اتفاقات اخیر استان خراسان جنوبی، اعلام کرده بود که تذکرات لازم را به وزیر کشور خواهد داد.

ائمه جمعه خراسان جنوبی نمازهای جمعه را اقامه نکردند/ تحصن طلاب، سبب تعطیلی نمازهای جماعت شد

ائمه جمعه خراسان جنوبی به نشانه اعتراض از سخنان سخیف استاندار این استان، نماز های جمعه را اقامه نکردند و امامان جمعه موقت به اقامه نماز پرداختند.

گفته می‌شود در صورت عدم برکناری استاندار نمازهای جمعه هفته آینده تعطیل می‌شود.

مدیر حوزه‌های علمیه خراسان جنوبی گفت: استاندار مدت سه هفته است که استان را به شرایط بدی دچار کرده به گونه‌ای که با تحصن سبب تعطیلی نمازهای جماعت، تعطیلی دروس حوزه و در نتیجه ایجاد تفرقه در استان شده است.

مشرفی گفت: استاندار خراسان جنوبی اگر درصدد عذرخواهی بود تا کنون عذرخواهی می کرد؛ ولی با این فرصتی که گذشته تاکنون اعلام موضعی در سطح عمومی نداشته است.

اینکه استاندار وانمود کند هیچ اتفاقی نیفتاده، بدتر است

امام جمعه آیسک با بیان اینکه تجمع و تحصن ما سیاسی، گفت: استاندار خراسان جنوبی اشتباه کرده و باید عذرخواهی کند و اینکه وانمود کنند هیچ اتفاقی نیفتاده از همه بدتر است.

مکارم شیرازی واکنش نشان داد، باید وزارت کشور هم جوابگو باشد

امام جمعه آیسک بیان کرد: هنگامی که دو نماینده مجلس و آیت‌الله مکارم شیرازی واکنش نشان دادند وزرات کشور و شخص رئیس جمهور هم باید جواب دهد که این اشکال به وجود آمده از کجاست و تا اوضاع از این بحرانی‌تر نشده، وزیرکشور باید شخص دیگری را جایگزین استاندار کند.

مهم‌ترین خواسته  مردم خراسان جنوبی از وزیر کشور و رئیس جمهور برکناری استاندار خراسان جنوبی است / سخنان استاندار امر به منکر است

حجت‌الاسلام و المسلمین ناصر احترامی در حاشیه تحصن طلاب اظهار داشت: مهم‌ترین خواسته ما از وزیر کشور و رئیس جمهور برکناری استاندار خراسان جنوبی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد شمس الدین در واکنش به سکوت 3 هفته‌ای وزارت کشور و دولت مقابل سخنان هنجارشکنانه استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: تحصن روحانیت و ائمه جمعه امروز به جهت اعتراضاتی است که به سخنان نماینده دولت در مرکز استان انجام شده و فارغ از بحث‌های سیاسی، وظیفه شرعی است.

وی با تاکید بر اینکه هر کسی در حوزه تخصص خود باید صحبت کند، تصریح کرد: در مسائل شرعی موضوع رقصیدن زن و مرد از نگاه فقها و مراجع حرام است و فقط رقص زن برای شوهر حلال است و حرف استاندار امر به منکر و بی‌ربط است.

استاندار خراسان جنوبی: اعتقاد من به مردم متدین استان قلبی است/ برای حفظ آرامش استان، حرفی نزدم

سید علی اکبر پرویزی به دنبال اعتراضات روحانیون و مردم، با بیان اینکه، اعتقاد من به مردم متدین استان قلبی است، گفت: امیدوارم شرایط لازم برای رفع برداشت های اشتباه ایجاد شود.

سید علی اکبر پرویزی عصر جمعه در نشست خبری افزود: پس از انتشار سخنانم در جمع تعدادی از هنرمندان استان واکنش هایی دیده شد، در این مدت تلاش کردم برای حفظ آرامش فضای استان، حرفی نزنم.

وی اظهار کرد: اگر در روزهای اولیه فرصتی فراهم می شد تا توضیحاتی برای مردم شریف و متدین استان ارائه دهم شاید این مشکل ایجاد نمی شد.

وی اظهار کرد: خبری که در خصوص سخنانم در جمع هنرمندان منتشر شد خلاف واقع بود، اصل خبر درست ولی نوع آن اشکال داشت.

پرویزی اظهار کرد: وقتی موضوعی سیاسی شود، کار سخت می شود، قصد نداشتم برای کسی ذهنیت ایجاد شود، برای خدمت به مردم آمده ام، با همه این مشکلات حتی یک ساعت از وقت خود را صرف حاشیه ها نکرده ام.

وی افزود: امیدورام فضایی فراهم تا توضیح تکمیلی ارایه شود، اگر حرف اشتباهی زده باشم حتما شهامت عذرخواهی از مردم را دارم.

سخنگوی متحصنین در حوزه علمیه معصومیه بیرجند گفت: از وزیر کشور می خواهیم تکلیف مردم خراسان جنوبی را شخصا اعلام کند.

لازم به ذکر است که اخبار اعتراضات روحانیون و مردم خراسان جنوبی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی نظیر بی بی سی فارسی، رادیو فردا و رادیو صدای آمریکا (VOA) داشته شده است.

 

منابع:

https://goo.gl/kDHfJ0

https://goo.gl/m2GHtB

https://goo.gl/W0LBg6

https://goo.gl/bYcNyU

https://goo.gl/SqPr1O

https://goo.gl/GLQZWG

https://goo.gl/d2hkdD