آیت‌الله مکارم شیرازی در واکنش به سخنان هنجارشکنانه استاندار خراسان جنوبی پیرامون مسئله رقص زن و مرد، و اینکه باید به کمک هنرمندان تفکرات اصلاح شود و در پاسخ به نامه یکی از شهروندان در قبال این موضوع گفت: «تذکر لازم را به وزیر کشور خواهیم داد». سخنان پرویزی با حجم زیادی از انتقادات از سوی نمایندگان مجلس، امامان جمعه و مسئولان فرهنگی در روزهای اخیر مواجه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، چندی پیش استاندار خراسان جنوبی در یک نشست صمیمی با اصحاب هنرمند خراسان جنوبی مطالبی را عنوان کرد که موجب جریحه‌دار شدن احساسات دینی و خشم اقشار مختلف مردم از جمله نماینده‌ی ولی فقیه، نمایندگان مجلس، مسئولان فرهنگی و هنری و امامان جمعه استان شد.

واکنش تند امامان جمعه استان و نمازگزاران/ تاکید بر لزوم استعفای پرویزی

سیاه‌نمایی پرویزی در رابطه وضعیت بد هنرمندان در جامعه و اظهارات نسنجیده و خلاف شرع وی در رابطه با رقص زن و مرد موجبات واکنش‌های تند امامان جمعه کل شهرهای این استان و حتی استان‌های دیگر را در پی داشت.

به طور مثال امام جمعه بیرجند، با بیان اینکه باید افکارمان را اصلاح کنیم و هر چیزی را به راحتی بر زبان‌ها جاری نکنیم، اذعان داشت: «باید آگاه و هوشیار باشیم تا تحت تأثیر برخی از تفکرات نابجا و غربی قرار نگیریم». 

در ادامه امام جمعه طبس نیز با اشاره به اظهارات نسنجیده استاندار گفت: «این سخن استاندار مبنی بر رقص زنان و مردن از همان تفکر غرب و ناشی از نفوذ آمریکا است» و ادامه داد: «مردم اگر سکوت کنید فردا شراب را هم حلال اعلام می‌کنند».

به همین ترتیب تمام امامان جمعه استان واکنش های اعتراضی خود را ابراز کرده‌اند که به دنبال آن مردم نیز در نمازهای روز جمعه با شعار استاندار... استاندار... استعفاء... استعفاء... خواهان استعفای استاندار می شوند.

صدای اعتراضات به قم می‌رسد/ واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی نسبت به سخنان پرویزی و تاکید بر پیگیری موضوع از طریق وزیر

به دنبال این ماجراها یکی از مردم متدین و انقلابی خراسان جنوبی نامه‌ای به دفتر آیت الله مکارم شیرازی پیرامون این سخنان ارسال کرده است که ایشان نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند.

متن  نامه مکارم و پاسخ این مرجع عالیقدر به شرح زیر است:

محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مدظله العالی

سلام علیکم، با آرزوی صحت و سلامتی برای جنابعالی، احتراما به استخضار می رساند با توجه به خبرهای واصله و مکتوب مبنی بر اظهارات موهن استاندار خراسان جنوبی راجع به مسئله رقص زن و مرد و اینکه این مطلب ضرری به اسلام نمی‌زند و با توجه به اینکه این مطلب احساسات دینی و مذهبی و غیرت اسلامی مردم شریف آن خطه را جریحه دار نموده، اولا: برای دلگرمی و تسکین درد و رنج مردمان غیور آن سامان و ثانیا: برای روشنگری در مورد خلاف بودن این اظهارات، از محضر مبارک خواستاریم پیرامون این مسئله اظهار نظر بفرمایید.  با تشکر و امتنان فراوان.

آیت الله مکارم شیرازی نیز در پاسخ این نامه نوشته اند:

بسمه تعالی

ما تذکر لازم را به وزیر کشور خواهیم داد

همیشه موفق باشید

واکنش‌ها خارج از استان ادامه دارد/ انتقاد تند نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی از سخنان موهن استاندار خراسان جنوبی

پیش از این نیز امام‌جمعه بجنورد نسبت سخنان سخیف استاندار خراسان جنوبی واکنش نشان داده بود.

امام‌جمعه بجنورد با انتقاد شدید از سخنان سید علی اکبر پرویزی، استاندار خراسان جنوبی پیرامون رقص زن و مرد که به گفته وی به اسلام لطمه ای وارد نمی‌کند، اظهار کرد: «این رقص از دید تمام مراجع حرام است و وی نباید از سوی مراجع عالیقدر همچین فتوایی بدهد که این رقص به اسلام لطمه‌ای نمی‌زند».

ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های نماز جمعه هفته قبل نسبت به این سخنان ابراز تاسف کرد و افزود: «در برخی از فیلم‌های جشنواره فجر هم به ارزش‌ها توهین شد و بداخلاقی‌ها نیز رواج یافت. این فیلم‌ها برای اکران مجوز و تائیدیه گرفته‌اند و با این‌ وجود می‌شود گفت درباره فرهنگ نوعی خودزنی کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: گاهی دانسته و ندانسته با این‌گونه رفتارها و ولنگاری‌های فرهنگی تیشه به ریشه بزرگی و عظمت کشور و نام کشور می‌زنیم که جایز نیست.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی افزود: حضور انسان مؤمن در مراسم و جلسه‌ای که در آن معصیت شده و به ایام‌ و مناسبت‌های با ارزش کشور و اسلام توهین می‌شود روا نیست و نباید این موضوع مورد غفلت مردم و مسئولان قرار بگیرد.

یعقوبی با اشاره به سخنان استاندار خراسان جنوبی درباره رقص زن و مرد در این استان گفت: رقص زنان در برابر بیگانگان و مردها از دیدگاه و نظر تمام مراجع حرام بوده و بنابراین نباید وی از سوی مراجع تقلید فتوا دهد که این کار به اسلام لطمه وارد نمی‌کند.

امام‌جمعه بجنورد با بیان اینکه مسئولان باید به اقتصاد مردم توجه کنند و عملکرد خود را دراین‌باره انتشار دهند افزود: اکنون برخی از مردم برای تهیه نان شب خود نیازمند هستند و این در حالی است که مسئولان باید اقتصاد و معیشت مردم را مدیریت کنند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی با انتقاد از اینکه چرا خراسان شمالی را به استان رقاصه‌ها نسبت داده‌اند، افزود: مقام معظم رهبری در سفر خود به این خراسان شمالی فضیلت و برتری این استان را در موضوع غیرتمندی و ولایتمداری عنوان کرده‌اند.

یعقوبی همچنین با اشاره به رقص چند روز گذشته افراد در مراسمی گفت: این افراد از هر مکانی و یا بخشی مجوز گرفته‌اند باید از سوی دادستان بررسی شود هرچند که هم‌اکنون برخی در بازداشت هستند.

صدای اعتراضات به مجلس رسید/ اعتراض نماینده شهرستان قائن به سخنان سخیف استاندار خراسان جنوبی در صحن علنی مجلس/فلاحتی: آیا مشکل استان خشک و محروم خراسان جنوبی، رقص است؟

نماینده مردم قائنات از اظهارت استاندار جنوبی مبنی بر اینکه رقص مختلط زن و مرد لطمه ای به اسلام وارد نمی کند، انتقاد کرد.

فرهاد فلاحتی گفت: ایشان گفته اند رقص مختلط زن و مرد به اسلام ضربه ای وارد نمی کند. آیا مشکل استان خشک و محروم خراسان جنوبی این است؟

وی افزود: مردم استان با تجمع، تحصن و طومار، انزجار خود را از استاندار اعلام کردند که هر چه سریعتر وزارت کشور چاره ای اندیشی کند.