استاندار خراسان جنوبی در یک نشست صمیمی با هنرمندان به مشکلات موسیقی استان اشاره کرد و گفت: مشکل هنر در استان کمبود اعتبارات نیست؛ بلکه  تفکرات بسته و محدود افراد در استان است که باید اصلاح شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، استاندارخراسان جنوبی که در نشست صمیمی با جمعی از جوانان هنرمند استان سخن می گفت با بیان اینکه به جز مجاری رسمی و قانونی هیچ فرد و یا گروهی به بهانه های مختلف اجازه اعمال نظر و ایجاد فشار بر هنرمندان و گروه های هنری در استان را ندارد، افزود: به هیچ فرد و یا گروهی اجازه نخواهم داد که جلوتر از قانون حرکت کرده و یا با سلایق و تفکرات مختلف بخواهند با اعمال فشار بر افراد و گروه های هنری مانع از فعالیت آنان شوند.

استاندار خراسان جنوبی در جمع هنرمندان گفت:  باید به حال هنر استان گریه کرد

برخی از آقایان به نام دین با همه چیز مخالفت می کنند

برخی ها موضوعاتی که به دین ارتباط ندارد را ابزار می کنند

 برخی از مدیران می ترسند و من بارها گفتم هر مدیری، از ترس اینکه جاه و مقامش را از دست بدهد خدمت نکند نباید نامش را انسان گذاشت

برخی از انتصابات حوزه ی فرهنگی خارج از دولت است و دولت فقط ضربه خور و پاسخ گو است و نقشی ندارد

باید با کمک هنرمندان تفکرات اصلاح شود

هیچ تصمیمی در کشور و استان بر خلاف قانون و مصوبات دولت قابل انجام نیست

 اماکن کیست که برای مردم شهر پادگان درست کرده اند

نیروی انتظامی مسئول حفظ نظم و تنظیم ترافیک است در هیچ چیز دیگری نباید دخالت کند، گفت: اگر جرمی و

خلافی اتفاق افتاد آن وقت مسئولانی که مجوز را داده اند  پاسخ گو خواهند بود

رقصیدن زن و مرد به اسلام لطمه وارد نمی‌کند

آقای رئیس جمهور هم شجریان گوش می دهند

این سخنان یاوه استاندار بیرجند سبب جوشش مردم و امام جمعه استان خراسان جنوبی شد و سبب شد نمازگران با شعارهای استاندار... استاندار... استعفاء... استعفاء...، اعراض خود را به وی برسانند.

سید علی اکبر پرویزی در جمع هنرمنداناظهار کرد، انسان ذاتاً هنر دوست و دوست دار زیبایی ها است و از آنجا که هنر مظهر و جلوه تمام زیبایی ها است  پس می توان گفت انسان هنر دوست آفریده شده است.

وی با بیان اینکه برخی افراد متعصب با تفکرات طالبانی موجب شده اند تا هنر و هنرمند در استان از هر حیث محدود شوند، گفت: باید تلاش کنیم تا نوع نگاه و تفکری که نسبت به هنر و هنرمند در استان وجود دارد تغییر کند در غیر این صورت نمی توان منتظر ایجاد تغییرات مثبت در این حوزه بود.

وی با بیان اینکه دین مبین اسلام دین زیبایی ها و توجه به هنر است افزود: متاسفانه برخی افراد به نام دین با همه مباحث در حوزه هنر برخوردی متعصبانه و سلبی داشته و با آن مخالفت می کنند که این امر نه تنها بر اساس آموزه ها دینی ما پذیرفتنی نیست بلکه موجب بدبینی اقشار مختلف جامعه نسبت به دین و مباحث معنوی است.

مقام عالی دولت در استان، به شکل گیری موسیقی های زیرزمینی اشاره کرد و افزود: برخوردهای نامناسبی که با موسیقی صورت گرفته متاسفانه موجب شکل گیری و به وجود آمدن موسیقی زیرزمینی شده است که به مراتب آثار مخرب و سوء بیشتری برای جامعه در پی دارد.

پرویزی، تعداد کسانی که در این زمینه وجود دارند در جامعه را بسیار اندک و ناچیز برشمرد و تصریح کرد: همین افراد اندک که در ظاهر با برخی صورت های هنر مخالفت کرده و آن را ناپسند می دانند در خلوت خود به رفتارهای دیگر پرداخته و ممکن است اقداماتی صورت دهند که نه تنها در حوزه هنر که در حوزه اخلاق و دین نیز جایگاهی ندارد.

استاندارخراسان جنوبی، با بیان اینکه مدیران و مسئولین ذی ربط باید یار و یاور هنرمندان استان باشند افزود: مدیری که به خاطر حفظ مقام و موقعیت خود حاضر است تن به هر خواری بدهد و هر رفتاری را تحمل کند نه تنها در حوزه مدیریت وی که در انسانیت او نیز باید تشکیک داشت.

پرویزی، با بیان اینکه خراسان جنوبی از گذشته های دور به عنوان یک استان فرهنگی همواره مورد توجه بوده است، افزود: مشکل هنر در استان ما کمبود و یا نبود اعتبارات نیست بلکه تفکرات و نگرش های بسته و محدودی است که موجب شده تا تفاوت استان خراسان جنوبی در حوزه هنر نسبت به استان های همتراز به مراتب زیاد باشد؛ مشکلی است که وجود دارد و این شکاف ناشی از تفکراتی است که در این استان باید اصلاح گردد.

وی با بیان اینکه تنها بخش اندکی از اعتبارات در حوزه هنر در اختیار دولت است افزود: نزدیک به ۲۵ درصد از اعتبارات در حوزه فرهنگ و هنر در اختیار دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که متاسفانه در سال های اخیر این وزارتخانه محلی برای انتقادات مختلف نسبت به دولت بوده است.

مقام عالی دولت در استان، با اشاره به اینکه استان خراسان جنوبی قطب دانشگاهی شرق کشور است افزود: بیرجند را نباید تنها با پادگان های آن شناخت بلکه باید تلاش شود تا این نگرش تغییر کند و بخش اعظمی از تغییر نگرشی که در این استان می باید در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد شود قطعاً توسط گروه های هنری ، هنرمندان و صاحبان فکر و اندیشه است که باید بیش از پیش در این زمینه تلاش و حرکت کنند.

وی با بیان اینکه رفتارهای خلاف قانون را به هیچ وجه تحمل نخواهم کرد افزود: مصوبات ستاد امر به معروف ونهی از منکر و نیز شورای فرهنگ عمومی استان باید مطابق با قانون و مقررات جاری کشور بوده و زمینه های فعالیت گروه های هنری را تسهیل نماید.

استاندارخراسان جنوبی، نیروی انتظامی را مسئول حفظ امنیت و کنترل ترافیک در برنامه های مختلف دانست و تصریح کرد: به جز این موارد این نهاد مهم در زمینه برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری مسئولیت دیگری ندارد بنابر این برخی افراد مسئول در اداره اماکن اجازه ندارند جلوتر از قانون حرکت کرده و با اعمال نظر سلایق شخصی جلوی بسیاری از برنامه های فرهنگی در استان را بگیرند.

پرویزی، با بیان اینکه قانون دستگاه متولی در زمینه ارائه مجوز برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری را مشخص کرده است افزود: مسئولین باید دقت کنند اگر مجوزی داده شد همه باید قاطعانه از آن حمایت کنند در غیر این صورت آبرو و حیثیت نظام به سخره گرفته خواهد شد.

نه هنر به معنی ابتذال است و نه هنرمند به دنبال ابتذال

مقام عالی دولت در استان ، در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هنر به معنی واقعی کلمه به معنی ابتذال نیست افزود: نه هنر به معنای ابتذال است و نه هنرمندان به دنبال ایجاد ابتذال ، بلکه نوع استفاده از هنر و ابزار هنر است که به آن جهت داده و سمت و سوی حرکت را مشخص می کند که در این حالت نمی توان هنر و هنرمند را متهم کرد.

پرویزی، با بیان اینکه مدیران باید در راستای حمایت از هنر و هنرمندان تلاش کنند افزود: کسانی که در جهت حمایت از هنرمندان نگران میز و صندلی خود هستند هرچه زودتر از سمت خود کنار بروند تا هم مردم و هم خود را کمتر دچار اذیت و نگرانی کنند.

وی ضمن تاکید بر احصاء مسائل و مشکلات هنرمندان استان در بخش های مختلف، افزود: کمیته ای متشکل از مسئولین ذی ربط در استانداری و مدیران استانی باید تشکیل و مشکلات هنرمندان استان را به صورت دقیق و موردی بررسی و نسبت به مترفع ساختن آنها در حد مقدورات و امکانات اداری و قانونی اقدامات و برنامه ریزی های لازم را صورت دهند.

استاندارخراسان جنوبی ، بابیان اینکه مراسم های هنری باید به صورت آزادانه در استان با رعایت چارچوب های قانونی برگزار گردد افزود: در زمینه برگزاری جشن های دانشجویی و فارغ التحصیلی نیز بر اساس قانون هیچ محدودیتی در برگزاری آنها وجود ندارد.

پرویزی، با بیان اینکه شاد بودن مردم هیچ آسیبی به دین و ارزش های دینی وارد نمی کند افزود: انسان ذاتاً هنر دوست بوده و دوست دار زیبایی است از این رو بسیاری از صورت های موسقی از جمله موسیقی های محلی و مقامی نه تنها موجب آرامش روح و روان بوده بلکه در بسیاری از تفکرات عارفانه دارای جایگاه بالایی است.

وی توجه به معیشت هنرمندان را به عنوان یک دغدغه مورد توجه قرار داد و افزود: برغم محدودیت های اعتباری که دولت با آن مواجه است کمک های خوبی به جامعه هنری کشور و استان صورت گرفته است.

مقام عالی دولت دراستان، ضمن تاکید بر حمایت از برگزاری جشنواره عکس استان گفت: مسئولین ذی ربط باید تلاش کنند تا از سالن ها، تالارها و اماکان عمومی استان برای فعالیت هنرمندان و گروه های هنری به نحو مطلوب و مناسب استفاده شود.

پرویزی، با بیان اینکه هنرمندان باید دستگاه های اجرایی و مدیران را به انجام وظایف خود وادار کنند افزود: ایجاد فضای فرهنگی سال ونیز تغییر نوع نگاه به هنر و هنرمند به عملکرد و اقداماتی بستگی دارد که از سوی هنرمندان به انجام می رسد.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد با بکارگیری تریبون های خاص در پی سیاه نمایی و کم رنگ جلوه دادن خدمات دولت و نظام هستند افزود: این افراد در هر صورت چه اقدامی صورت بگیرد و چه نگیرد همواره در پی سیاه نمایی و نادیده گرفتن خدماتی هستند که در دولت به انجام می رسد این در حالیست که بروز این رفتارها نه تنها هیچ سودی برای جامعه نخواهد داشت بلکه موجب دلسردی مردم و بدبینی آنان نسبت به کل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وی مردم را بهترین قضاوت کنندگان دانست و تصریح کرد: مردم عزیز ما همواره نشان داده اند که بهترین کسانی هستند که می توانند قضاوت کرده وتصمیم گیری نمایند از اینرو نباید زیاد به این افراد بها داد چرا که در هر حالت آنها به دنبال تخریب وضعیت موجود هستند.

اعتراض علما و ائمه جمعه به سخنان پرویزی

به دنبال این سخنان استاندار، امامان جمعه استان خراسان جنوبی به نشانه اعتراض از بخشی از سخنان وی مبنی بر رقص زن و مرد واکنش نشان دادند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

امام جمعه بیرجند اشاره به سخنان استاندار در جمع هنرمندان گفت: ما مخالف شادی نبوده و‌ نیستیم اما در چهارچوب خوش، فرهنگ غرب جز لودگی چیز دیگری ندارد و نباید به فرهنگ لودگی غرب دل بست.

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه باید افکارمان را اصلاح کنیم و هر چیزی را به راحتی بر زبان‌ها جاری نکنیم، اذعان داشت: باید آگاه و هوشیار باشیم تا تحت تأثیر برخی از تفکرات نابجا و غربی قرار نگیریم.

رضایی تصریح کرد: نیروهای انتظامی، بسیج و همه ارگان‌های دولتی موظف هستند تا با هر گونه لودگی و بی بندوباری مقابله و برخورد کنند.

امام جمعه فردوس  با اشاره به سخنان استاندار بیرجند مبنی بر رقص زنان و مردان، گفت:این حرف ها مردم را نگران می کند  چرا که رقص زنان و مردان مبارزه با اسلام تلقی می شود.

همچنین امام جمعه زیرکوه در پاسخ به سخنان یاوه استاندار بیرجند، گفت: این سخنان قلب مردم را جریحه دار میکند.

وی در تذکری به آقای استاندار، افزود: مردم از اظهارات نسنجیده شمادرمورد رقص ناراضیند

امام جمعه طبس با اشاره به اظهارات نسنجیده استاندار گفت: این سخن استاندار مبنی بر رقص زنان و مردن از همان تفکر غرب و ناشی از نفوذ آمریکا است و مردم ادامه داد: مردم اگر سکوت کنید فردا شراب را هم حلال اعلام می کنند.

بیانیه هیئات مذهبی و مداحان استان خراسان جنوبی در اعتراض به سخنان اخیر استاندار

با درود و صلوات بر روان پاک شهدا امام شهدا و تسلیت ایام فاطمیه

متاسفانه در دو روز گذشته اظهارات نامناسب اقای استاندار قلب داغدار از رنج ها و غصه های ما را تب دارتر کرد در روزها و شب هایی که سعی میشود شهر و مردممان را اماده عزای شهید مظلوم راه دین و ولایت کنیم در جایی نزدیک صحبت از رقص و پایکوبی زنان و مردان،در بین به اصطلاح مردان سیاسی استانمان داغ است.

جناب استاندار بگذارید از فقر و رکود اقتصادی کودکان کار رونق نداشتن کشاورزی و .... نگوییم که اگر مایل به دیدن و شنیدن بودید فرصت فراوان بود و اگر خودتان را  به خواب زده باشید بیدار نخواهید شد

بگذارید برایتان از مردمی بگوییم که برای دین و اسلامشان فجر افریدند برای دفاع از مظلومیت شیعه دفاع از مظلومیت مادر سادات قیام کردند

اقای استاندار مردم ما شاید از رکود اقتصادی و بیکاری و فقر رنج ببرند اما برای خوش کردن دلشان دست به دامان بی قیدی و لامذهبی نشوید

این مردم پیرو بانویی بزرگند.بانویی که پیکر بی جان خود را از چشم نامحرمان و عهد شکنان راه ولایت پوشیده نگه داشت و شما اینگونه بی پروا انها را به ابتذال و اختلاط دعوت میکنید.

این مردم فراموش نخواهند کرد که برای اسلام و انقلابشان جوانان بسیاری پر پر شدند و همچنین کسانی را  که حرمت معصومین را نگه نمی دارند .

اقای استاندار اگر واقعا پست و مقام دنیوی خود را کنار گذاشته اید در عوض کمی به فکر مقام اخروی خود باشید تا در روز جزا از محضر حضرت صدیقه کبری (س) خجالت زده و شرمنده نباشید.

اری فکر را باید عوض کرد که اینگونه مشکلی حل نخواهد شد.

فکر باید غرب گرا نباشد فکر باید انقلابی باشد فکر باید مذهبی باشد

باید هیاتی و مردمی باشد

اری اقای استاندار باید فکرتان را عوض کنید.

 تکذیبیه استانداری استان خراسان جنوبی

به اطلاع مردم شریف و متدین استان می رساند نقل قول منتشر شده در بعضی از فضاهای مجازی به نقل از استاندار محترم در مورد "رقص مختلط بین زن و مرد" خلاف واقع بوده و تکذیب می شود.

منابع:

 

http://www.khavarestan.ir/news/71498/%D8%A7%D9%85%D8%A7%DA%A9%D9%86-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84-%D8%AD%D9%81%D8%B8-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D9%86%D9%87

http://www.khorasantime.ir/fa/doc/report/3737/%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D9%87%DB%8C%D8%A6%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B0%D9%87%D8%A8%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%AD%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C

http://www.sko.ir/Index.aspx?page_=dorsaetoolsnewsnew&lang=1&tempname=show&sub=0&PageID=84305&PageIDF=0&BlockName=tool_dorsaetoolsnewsnew_sample_main_block23&isPopUp=false

http://www.sko.ir/Index.aspx?page_=dorsaetoolsnewsnew&lang=1&tempname=show&sub=0&PageID=84308&PageIDF=0&BlockName=tool_dorsaetoolsnewsnew_sample_main_block23&isPopUp=false

http://www.sko.ir/Index.aspx?page_=dorsaetoolsnewsnew&lang=1&tempname=show&sub=0&PageID=84309&PageIDF=0&BlockName=tool_dorsaetoolsnewsnew_sample_main_block23&isPopUp=false

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13951129000430

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13951129000572