انتشار و ترویج عبارت «آشتی ملی» توسط برخی چهره‌های اصلاح طلب در روزهای اخیر، با واکنش منفی مقام معظم رهبری روبرو شد و ایشان در جلسه صبح امروز گفتند: «به کار بردن تعبیر "آشتی ملی" در جامعه معنایی ندارد؛ چراکه مردم با یکدیگر قهر نیستند».

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی 724، مقام معظم رهبری صبح امروز در جمع مردم آذربایجان شرقی با اشاره به سخنان برخی چهره‌های سیاسی در خصوص «آشتی ملی»، گفتند:

«یک عده‌ای تعبیر «آشتی_ملی» را می‌گویند؛ اینها به نظر من معنی ندارد؛ مردم با هم متحدند؛ چرا می‌گویید آشتی؟ مگر مردم باهم قهرند؟ بله، مردم با آن کسانی که روز عاشورا آمدند وسط خیابان و با قساوت و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهرند و آشتی هم نمی‌کنند. 

گفتنی است پیش از این سخنگوی دولت اصلاحات، عبدالله رمضان زاده گفته بود: «اگر آشتی و وفاق ملی تحقق نیابد کشور در آستانه بحران قرار می گیرد؛ دوستانی گلایه کرده اند که چرا یکی از رهبران اصلاحات دم از آشتی می زند. این گلایه ها صحیح نیست چرا که آینده کشور در گرو اتفاق نظر است. عارف نیز از دیگر چهره‌هایی بود که در روزهای گذشته از این عبارت استفاده کرده بود و بر لزوم تحقق آشتی ملی تاکید کرده بود.